
Główny celem wizyty Prezydenta RP w Etiopii była promocja polskiej gospodarki w krajach Afryki oraz zabieganie o wparcie polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. (1)

Pierwszego dnia prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili w miejscowości Adama montownię traktorów polskiej firmy Ursus. (2)

Prezydent zaznaczył, że realizacja kontraktów Ursusa z Etiopczykami jest możliwa dzięki międzyrządowemu porozumieniu zawartemu w 2013 roku między Polską a Etiopią. (3)

- To się wpisuje w ustanowiony przez polski rząd program dla polskiego biznesu GoAfrica – mówił Andrzej Duda. (4)

- Chciałbym, żeby w ramach tego programu jak najwięcej polskich przedsiębiorców zainteresowało się rynkiem afrykańskim, ponieważ są to olbrzymie państwa o wielkim potencjale – podkreślał prezydent. (5)

W niedzielę Para Prezydencka odwiedziła też szkołę prowadzoną przez polskie misjonarki w Alemtenie. (6)

Placówka jest współfinansowana w ramach polskiej pomocy rozwojowej. (7)

Siostry Misjonarki Służebnice Ducha Świętego pracują w Alemtenie od 20 lat. (8)

Do prowadzonego przez siostry przedszkola i szkoły podstawowej chodzi około czterystu dzieci z miasteczka oraz okolicznych wsi. (9)

Wizyta w etiopskiej szkole prowadzonej przez polskie misjonarki. (10)

Podczas wizyty w Alemtenie Parze Prezydenckiej towarzyszył Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. (11)

Szkołę odwiedził także Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski. (12)

Wizyta w etiopskiej szkole prowadzonej przez polskie misjonarki. (13)

Drugi dzień wizyty w Etiopii. Na zdjęciu dziedziniec przed Pałacem Prezydenckim w Addis Abebie, na chwilę przed uroczystą ceremonią powitania polskiej głowy państwa. (14)

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Mulatu Teshome. (15)

Ceremonia oficjalnego powitania polskiego Prezydenta. (16)

Według prognoz Banku Światowego państwa Afryki subsaharyjskiej w 2017 roku będą wśród najszybciej rozwijających się rynków globu. (17)

Etiopia - ze wzrostem PKB sięgającym 8,9 proc. – zajmuje w 2017 roku drugie miejsce w świecie pod względem tempa rozwoju. (18)

Podczas rozmów Prezydenci poruszyli kwestie związane z gospodarką i polityką. Zgodzili się, że poziom wymiany handlowej między Polską i Etiopią jest zbyt niski i należy to zmienić. (19)

- Chciałbym, aby polskie towary pojawiły się w etiopskich sklepach, ale by były produkowane w Etiopii – mówił Prezydent RP na późniejszej konferencji prasowej. (20)

- Nie chodzi tylko o wymianę towarową, ale też inwestycyjną. Chciałbym, aby PL firmy zainwestowały w Etiopii - zainwestowały w sensie dosłownym, ale też zainwestowały w Etiopczyków – mówił Duda. (21)

Obaj prezydenci wzięli także udział w zamknięciu konferencji „Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy”. (22)

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Etiopii za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. (23)

Spotkanie z Premierem Etiopii Hailemariam Desalegna. Politycy ustalili m.in. „listę praktycznych kroków”, które powinny zostać podjęte po tej wizycie, by zintensyfikować współpracę gospodarczą. (24)

Podczas rozmów wskazano kilka szczegółowych obszarów tej współpracy: rolnictwo i przetwórstwo żywności, infrastruktura, produkcja, ale też przemysł obronny oraz IT. (25)

Także w poniedziałek odbyło się potkanie Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy z patriarchą Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Mathiasem. (26)

Wieczorem zaś Prezydent wziął udział w prezentacji współpracy firmy ASSECO S. A. z etiopskim partnerem Information Network Security Agency. (27)

Dzień zwieńczyła uroczysta kolacja wydana na cześć polskiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta Etiopii. (28)

We wtorek, w siedzibie Unii Afrykańskiej, Andrzeja Dudę przywitał p.o. Przewodniczącego Komisji Unii Afrykańskiej Quartey Thomas Kwesi. (29)

Prezydent RP wystąpił na forum Unii Afrykańskiej w etiopskiej stolicy, zabiegając o głosy państw afrykańskich dla kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ. (30)

Głosowanie w sprawie niestałego członkostwa w RB ONZ ma się odbyć na początku czerwca. Aby objąć to stanowisko dane państwo musi zdobyć 2/3 głosów w liczącym 193 państwa Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. (31)

- Cieszę się i jestem wdzięczny, że mogę – jako pierwszy urzędujący Prezydent RP –przemówić na forum Unii Afrykańskiej, organizacji reprezentującej ponad miliard ludzi - podkreślił Duda. (32)

- Tworzenia świata opartego na sile prawa, nie zaś na prawie siły - słowa te będą nam przyświecać w RB ONZ, jeśli zostaniemy do niej wybrani - powiedział na forum UA. (33)

Polska rozwija aktywność w Afryce. - W ubiegłym roku otworzyliśmy placówkę w Senegalu. Obecnie odnawiamy obecność dyplomatyczną w Tanzanii - przypomniał Andrzej Duda. (34)

Prezydent RP rozmawiał także z Sekretarzem Wykonawczym Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki Abdallą Hamdokiem. (35)

Ostatnim punktem oficjalnej wizyty w Etiopii było spotkanie z kadrą naukową i rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie Admasem Tsegaue. (36)
09 maja 2017



































