| | |
A | A | A
Środa, 22 czerwca 2016

„Chciałabym, żeby młodzi ludzie rozmawiali z ekspertami na ważne tematy”

Udział Pierwszej Damy w warsztatach i debacie „Eksperci pytają Młodych” (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Szanowni Państwo, Droga Młodzieży!

 

Przede wszystkim, bardzo serdecznie dziękuję, że przyjęliście Państwo moje zaproszenie na dzisiejszą debatę „Eksperci pytają Młodych”. Bardzo dziękuję za obecność w Pałacu Prezydenckim ekspertom: profesorom reprezentującym różne placówki naukowo-badawcze, bardzo serdecznie dziękuję ambasadorom, którzy prowadzili dziś grupy warsztatowe w ogrodach. Dziękuję również uczniom i wychowawcom, którzy włączyli się w inicjatywę „Eksperci pytają Młodych” i w tę pierwszą debatę poświęconą zdrowiu, która otwiera ten cykl. Szczególnie chciałabym podziękować jednej osobie, dzięki której doszło dziś do tej debaty i która jest jej współorganizatorem. A jest nią dr Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, który wraz ze swoimi współpracownikami zainteresował mnie raportem z badań HBSC (Health Behaviour in School-Aged Children) nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej. Co więcej, zapewnił mnie, że specjaliści chcą, aby wyniki badań zostały przedstawione i zinterpretowane właśnie przez młodych ludzi, uczestników tegoż raportu. Zobacz także: Eksperci pytają Młodych

 

To z kolei zainspirowało mnie i moich współpracowników, do tego, aby stworzyć cały cykl pod hasłem „Eksperci pytają Młodych”, w ramach którego regularnie będą odbywały się spotkania, debaty i warsztaty w Pałacu Prezydenckim, podczas których młodzi ludzie będą mogli rozmawiać z ekspertami na ważne dla siebie tematy.

 

Jestem głęboko przekonana, że młodzi ludzie nie tylko mają prawo, a wręcz powinni partycypować w różnych sferach naszego życia, a my w Polsce powinniśmy bardziej się otworzyć na ich inteligencję, inwencję, wrażliwość, a także determinację.

 

Jestem pewna, że powinniśmy mocno wsłuchiwać się w Wasz głos, bo macie nam dużo do powiedzenia, powinniśmy wam również zadawać pytania, abyśmy mogli potem wyjaśniać Wam nurtujące was kwestie. Jestem też przekonana, że należy włączać młodzież w ciekawe i mądre inicjatywy, tak byśmy wspólnie stworzyli platformę działania. Chciałabym też, żebyście mieli poczucie, że jesteście przez nas  traktowani poważnie. A z mojego nauczycielskiego doświadczenia i lat współpracy z młodzieżą wiem, że chcecie być traktowali poważanie.

 

W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbywały się warsztaty, które miały swoich ambasadorów i moderatorów. Chcjeszcze raz serdecznie chciałabym podziękować. Bardzo dziękuję, przede wszystkim za to, że włączyliście się Państwo w te warsztaty, przekazując swoje doświadczenia młodzieży i tym samym potwierdzając, że warto jest dbać o zdrowie w różnych jego wymiarach. Przed chwilą wróciłam z warsztatów, którym się przysłuchiwałam i muszę przyznać, że wszystkie grupy bardzo sumiennie pracowały, z wielkim zaangażowaniem. Jestem zbudowana trafnością ich spostrzeżeń, a także wnikliwością Waszych wniosków i podejściem do tej ważnej kwestii naszego życia. Liczę też na to, że wyniki tej pracy, będą pomocne dla ekspertów w ich profesjach.

 

Moi Drodzy, chciałabym podkreślić, że wymiana myśli i wymiana aktywności stanie się platformą dialogu pomiędzy młodymi a profesjonalistami. Dzięki temu stworzymy w Polsce taką prawdziwie  zaangażowaną  wspólnotę. Chciałabym, żeby tu w Pałacu Prezydenckim młodzi ludzie rozmawiali z ekspertami na ważne tematy, dzielili się z nimi również swoimi zainteresowaniami, swoimi pasjami. Eksperci będą mogli posłuchać, co młodzież ma do zaproponowania. Liczę na to, że to będzie dobra przestrzeń do dobrej komunikacji, a także do kształtowania postaw obywatelskich.  Żyjemy w dobie ekspansywnie rozwijających się mediów społecznościowych i często zapominamy jak ważna jest bezpośrednia komunikacja. Ale wierzę w to, że właśnie takie spotkania jak dzisiaj – rozmowy młodych ludzi z profesjonalistami – będą stanowiły dobrą przestrzeń przede wszystkim do dialogu,  wzajemnego zrozumienia, do otwartości, a także będą dobrą podstawą do ciekawej edukacji.

 

Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest zdrowiu młodzieży. Chciałabym wskazać w tym miejscu tylko na podstawowe kwestie. Otóż niektóre dane z raportu z badań HBSC nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej są dość optymistyczne. Zwłaszcza jeśli chodzi o aktywność fizyczną młodych ludzi, rzeczywiście trochę podnieśliśmy się w rankingu. Wskazuje na to szczególnie aktywność fizyczna uczniów pierwszych klas gimnazjum.

 

Natomiast inne dane niestety są niepokojące, a wręcz bijące na alarm – coraz częściej młodzież sięga po alkohol, narkotyki i papierosy. Bardzo źle wygląda sytuacja, jeśli chodzi o samoocenę młodych ludzi dotyczącą ich wyglądu – zajmujemy tu niechlubne pierwsze miejsce. Wreszcie, niestety niezbyt dobrze wygląda jakość komunikacji w rodzinie. Coraz więcej młodych Polaków ma trudności, aby rozmawiać w ważnych sprawach ze swoimi rodzicami i spędza z nimi coraz mniej czasu. W związku z tym mam nadzieję, że tutaj też padną różnego rodzaju sugestie, które pomogą nam rozwiązać te problemy.

 

Na zakończenie chciałabym wyrazić swoją wielką radość, że mijający rok szkolny – który był dla mnie rokiem szczególnym, bo występowałam w nowej roli – dał mi okazję do bardzo ciekawych i  budujących spotkań z młodzieżą. Cieszę się, że mogę nadal –  co prawda w troszkę inny sposób – utrzymywać kontakt z młodymi ludźmi. Mogę przede wszystkim inspirować się Waszą ciekawością świata, ludzi, Waszymi działaniami, a także Waszą energią czy inteligentnym żartem.

 

Moi Drodzy, dziś w Pałacu Prezydenckim jest wielu uczniów ze szkół, które miałam okazję w minionym roku odwiedzić. Bardzo się cieszę z tego dzisiejszego spotkania.

 

Szanowni Państwo, z roli nauczyciela chyba nigdy się nie wychodzi, a okazuje się, że tablica jest pomocna również w Pałacu Prezydenckim. W związku z tym pozwolę sobie zainaugurować cykl „Eksperci pytają Młodych”.

 

Szanowni Eksperci i Droga Młodzieży, zaczynamy!

Poleć znajomemu