| | |
A | A | A
Wtorek, 15 listopada 2016

Małżonka Prezydenta RP z wizytą w Szwajcarii

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z Irene Hänsenberger, Dyrektor Urzędu ds. Szkolnictwa Kantonu Bern (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta w Muzeum Ignacego J. Paderewskiego na zamku w Morges (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta w Muzeum Ignacego J. Paderewskiego na zamku w Morges (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta w Muzeum Ignacego J. Paderewskiego na zamku w Morges (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta w Muzeum Ignacego J. Paderewskiego na zamku w Morges (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie z Dyrektor Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Genewie i przedstawicielami rodziców (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie z Dyrektor Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Genewie i przedstawicielami rodziców (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Agaty Kornahuser-Dudy w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Agaty Kornahuser-Dudy w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Agaty Kornahuser-Dudy w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Agaty Kornahuser-Dudy w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Agaty Kornahuser-Dudy w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Agaty Kornahuser-Dudy w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Udział Agaty Kornhauser-Dudy w lekcji w klasie 2b (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Udział Agaty Kornhauser-Dudy w lekcji w klasie 2b (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Agaty Kornahuser-Dudy w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Udział Agaty Kornhauser-Dudy w lekcji w klasie 2b (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta Agaty Kornahuser-Dudy w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Udział Agaty Kornhauser-Dudy w lekcji w klasie 2b (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wizyta w Muzeum Czerwonego Krzyża w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pierwsza Dama zwiedziła Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pierwsza Dama zwiedziła Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pierwsza Dama zwiedziła Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pierwsza Dama zwiedziła Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pierwsza Dama zwiedziła Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pierwsza Dama zwiedziła Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Pierwsza Dama zwiedziła Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Podczas wizyty w Szwajcarii, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, poza towarzyszeniem Prezydentowi RP, realizowała program odrębny. W poniedziałek spotkała się z Irene Hänsenberger, Dyrektor Urzędu ds. Szkolnictwa Kantonu Bern, która odpowiada m.in. za integrację językową dzieci nie niemieckojęzycznych. Berno ma unikalne doświadczenie w prowadzeniu 10-tygodniowych kursów od zera do poziomu znajomości języka wystarczającego do podjęcia nauki szkolnej.  Panie rozmawiały o systemie nauczania, integracji językowej i programach integracyjnych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

 

Jeszcze tego samego dnia Para Prezydencka wspólnie odwiedziła przedsiębiorstwo CSL Behring, gdzie realizowany jest model nauczania dualnego. Pani Prezydentowa, dla której edukacja jest niezwykle ważnym tematem, z zainteresowaniem zapoznała się ze szwajcarskimi rozwiązaniami w tym obszarze.

 

We wtorek Agata Kornhauser-Duda, w drodze do Genewy, odwiedziła Muzeum Paderewskiego w Morges. Pamięć o tym wybitnym mężu stanu i mistrzu tonów, jak się o nim mówi,  jest tu wciąż żywa, mimo upływu 75 lat od jego śmierci. Ignacy Jan Paderewski był honorowym obywatelem Morges, Lozanny i Vevey. Wszystkie te miejsca znalazły się na trasie przejazdu Pary Prezydenckiej .

 

Podczas kiedy prezydent Andrzej Duda uczestniczył w forum innowacyjnym w murach prestiżowej uczelni EPFL- Politechniki w Lozannie, Małżonka Prezydenta RP zwiedzała Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie. Pomysł stworzenia muzeum powstał w roku 1963 w setną rocznicę powołania Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Oficjalnie zostało otwarte w roku 1988. W latach 2011-2013 muzeum zostało gruntownie przebudowane, dzięki czemu powstały nowe, multimedialne aranżacje ekspozycji. Celem przyświecającym twórcom muzeum była promocja wiedzy na temat Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz przybliżenie zwiedzającym zasady humanitaryzmu a także Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. W muzeum organizowane są wystawy czasowe, wydarzenia kulturalne i naukowe oraz sesje edukacyjne dla dzieci, młodzieży i studentów.

 

W programie Pierwszej Damy nie mogło zabraknąć wizyty w szkole. Prosto z muzeum udała się do Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Wacława Micuty przy Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze ONZ  w Genewie. Tam spotkała się z pedagogami oraz przedstawicielami rodziców uczniów uczęszczających do tej szkoły. Zaraz potem wzięła udział w lekcji, podczas której wraz z dziećmi czytała legendę o Smoku Wawelskim. Agata Kornhauser-Duda była zachwycona tym, jak dzieci pięknie mówią po polsku, mimo że mieszkają z dala od swego ojczystego kraju. To niewątpliwie zasługa rodziców ale też, a może przede wszystkim, zaangażowania nauczycieli wkładających całe swe serce w pracę z dziećmi. Spora grupa uczniów tej szkoły to dzieci polskich naukowców prowadzących swą działalność w pobliskim ośrodku badawczym CERN.

 

 

Poleć znajomemu