Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 lutego 2017

Pani Prezydentowa spotkała się z Jolantą hrabiną Mycielską

  |   Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Pałacu Prezydenckim z Jolantą hrabiną Mycielską, Damą Zakonu Maltańskiego. Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Pałacu Prezydenckim z Jolantą hrabiną Mycielską, Damą Zakonu Maltańskiego.

Zakon Maltański to najstarsza europejska instytucja dobroczynna, której duch streszcza się w łacińskiej dewizie Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum (Obrona Wiary oraz Służba Ubogim i Cierpiącym). Pani Jolanta hr. Mycielska, Dama Zakonu Maltańskiego, działa również na rzecz Międzynarodowego Kongresu Rodziny. Jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia ”Pokolenia Pokolenia”. Została m.in. uhonorowana tytułem Ambasador Dobra.

 

W 1998 roku w Krakowie w salach Muzeum Narodowego odbył się pierwszy zorganizowany przez panią hrabinę Bal Debiutantów. Wtedy zadebiutowały 24 pary. Od tego czasu bal odbywa się co kilka lat lata i biorą w nim udział 32 pary młodych przedstawicieli arystokratycznych rodzin o polskich korzeniach. We wrześniu 2017 roku planowana  jest dziewiąta edycja wydarzenia. Podobne imprezy odbywają się w wielu miejscach na świecie. Jednak to, co wyróżnia polską edycję to to, że na polski bal nie można się zapisać ani wykupić w nim udziału, a trzeba być zaproszonym. Ponadto tylko tu debiutują obok panien również kawalerowie.

 

Jedynym beneficjentem Balu jest Zakon Maltański, który zebrane środki przeznacza na realizację akcji charytatywnych. Jednym z wiodących dzieł Związku w Polsce jest Maltańskie Centrum Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom w Krakowie, powiązane z przedszkolem integracyjnym i poradnią autyzmu.

Zobacz także: „Noworoczny Obiad z Gwiazdami” w Pałacu Prezydenckim

Duże znaczenie dla popularyzacji idei maltańskich mają organizowane co roku Międzynarodowe Obozy Letnie Zakonu Kawalerów Maltańskich dla Młodzieży Niepełnosprawnej, tzw. Mała Malta.  Uczestnicy tych akcji już trzykrotnie gościli w naszym kraju, w 1996 roku w Wągrowcu , w 2006 roku w Krakowie oraz w 2016 w Piekarach pod Krakowem. Polska ze strony Zakonu otrzymała pomoc podczas powodzi na Dolnym Śląsku w 2010 roku. W naszym kraju powstał również z pieniędzy Zakonu Dom Pomocy Maltańskiej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Puszczykowie niedaleko Poznania.

Poleć znajomemu