Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 marca 2017

Dzień Kobiet w Pałacu Prezydenckim

  |   Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Pierwsza Dama uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”.

Pierwsza Dama z okazji Dnia Kobiet uczestniczyła w zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debacie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Dyskusja w Ogrodzie Zimowym z udziałem zaproszonych kobiet dotyczyła wsparcia chorych na raka piersi.

 

Przybyłych gości wraz z małżonką przywitał Prezydent RP Andrzej Duda, który złożył paniom życzenia z okazji Dnia Kobiet.

 

– Kobieca wrażliwość budzi siłę nie tylko w kobietach wzajemnie, ale i w całym otoczeniu. Ona budzi siłę także i w mężczyznach – mogę panie, jako mężczyzna, o tym zapewnić – mówił Andrzej Duda podczas spotkania zorganizowanego przez Pierwszą Damę w Pałacu Prezydenckim z okazji Dnia Kobiet.  >> CZYTAJ WIĘCEJ

Zobacz także: "Obok wrażliwości w kobietach jest także ogromna siła" Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet

 

Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że Dzień Kobiet to okazja do rozmowy o różnych wymiarach kobiecości. – My kobiety lubimy być razem – stwierdziła. – Myślę, że to bycie razem i nasza kobieca, szczególna wrażliwość budzą siłę, a przede wszystkim powodują, że można zrobić coś dobrego – zaznaczyła w swoim wystąpieniu Pierwsza Dama.

 

Wspomniała, że inspiracją do tego, by zorganizować środowe wydarzenie, były jej wcześniejsze rozmowy z pacjentkami chorymi onkologicznie. – Muszę przyznać, że te spotkania były z jednej strony dla mnie w pewnym sensie zaskakujące, ale z drugiej strony niezwykle budujące, ponieważ poznałam uśmiechnięte, pełne życia panie, które często, choć osłabione chorobą, to emanujące taką niezwykłą energią, entuzjazmem i siłą – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

 

Debata w siedzibie głowy państwa odbyła się we współpracy z Fundacją Żyjmy Zdrowo Iwony Schymalli, która poprowadziła całe spotkanie. W panelach dyskusyjnych wzięli udział lekarze, specjaliści psychologii, onkologii, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz zaproszone kobiety zmagające się z rakiem piersi.

 

O aspektach psychologicznych kobiecej siły mówiła Maria Rotkiel, psycholog i terapeuta. Kolejna część poświęcona była kobiecym relacjom, które pomagają radzić sobie z chorobą. Jako pierwsza zabrała głos Agnieszka Baka, która w trakcie ciąży dowiedziała się, że jest chora na raka piersi. O wsparciu dla kobiet z podobnym problemem opowiedziała Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll, dr n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog z Oddziału Zachowawczego w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie, a także Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Zobacz także: Pierwsza Dama do Amazonek: Wasza postawa imponuje

 

Zwrócono również uwagę na kampanię „Wykorzystaj czas na życie” zorganizowaną przez Fundację Żyjmy Zdrowo, która uzyskała honorowy patronat Małżonki Prezydenta. Zaprezentowano fragment dokumentu „Chce mi się żyć” w reżyserii Atheny Sawidis. Obecne w Pałacu Prezydenckim bohaterki filmu zaznaczały, że istotną częścią ich leczenia było okazywane wsparcie – zarówno to ze strony lekarzy, jak i ich najbliższych.

 

W dyskusji podsumowującej spotkanie oprócz panelistek wzięły udział przedstawicielki organizacji pozarządowych. Rozmowy toczyły się wokół zagadnień edukacji pacjentów, wsparcia merytorycznego chorych i ich rodzin, a także profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi. (inf. własne/PAP)

Poleć znajomemu