| | |
A | A | A
Poniedziałek, 27 marca 2017

Wizyta Pierwszej Damy w Lublanie

  |   Pani Prezydentowa poprowadziła lekcję języka niemieckiego na temat Słowenii w jednej z klas. Pierwsza Dama odwiedziła w poniedziałek gimnazjum w dzielnicy Bežigrad w Lublanie. Pierwsza Dama spotkała się z nauczycielami z gimnazjum. Pierwsza Dama odwiedziła w poniedziałek gimnazjum w dzielnicy Bežigrad w Lublanie. Pierwsza Dama odwiedziła w poniedziałek gimnazjum w dzielnicy Bežigrad w Lublanie. Pani Prezydentowa w towarzystwie Sekretarz Stanu Natašy Kovač zwiedziła Zamek w Lublanie. Pani Prezydentowa w towarzystwie Sekretarz Stanu Natašy Kovač zwiedziła Zamek w Lublanie. Pani Prezydentowa zwiedziła Zamek w Lublanie i Starówkę. Pani Prezydentowa zwiedziła Zamek w Lublanie i Starówkę. Pani Prezydentowa zwiedziła Zamek w Lublanie i Starówkę. Pani Prezydentowa zwiedziła Zamek w Lublanie i Starówkę. Pani Prezydentowa zwiedziła Zamek w Lublanie i Starówkę. Pani Prezydentowa zwiedziła Zamek w Lublanie i Starówkę.

Pierwsza Dama realizowała w poniedziałek program odrębny. Pierwszym punktem była wizyta w gimnazjum w dzielnicy Bežigrad w Lublanie. Działa przy niej Międzynarodowa Szkoła, która współpracuje i utrzymuje kontakty z jednym z bydgoskich liceów.


Pani Prezydentowa spotkała się z dyrekcją i gronem pedagogicznym placówki. Rozmowy dotyczyły systemów edukacji w Słowenii i Polsce. Mowa była również o prowadzonych przez szkołę projektach promujących czytelnictwo wśród młodzieży. Nauczyciele przyznali, że „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza jest popularną lekturą wśród słoweńskich uczniów.


Następnie Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w lekcji języka niemieckiego w jednej z grup, która realizuje program DSD II (Deutsches Sprachdiplom II).


Szkoła została założona przez zakon jezuitów w 1596 roku i mieściła się wtedy w centrum Lublany. Od wielu lat jej uczniowie osiągają najlepsze w skali kraju wyniki na maturze. Szkoła może się poszczycić wieloma absolwentami pochodzącymi ze środowisk naukowej, gospodarczej i politycznej elity kraju. Wielu z nich otrzymało tytuły laureatów olimpiad przedmiotowych. Z tej szkoły wywodzi się też największa liczba zawodników drużyny NBA, nie licząc szkół amerykańskich.

 

 

 

Dalszą część dnia Małżonka Prezydenta RP poświęciła na zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym Lublany. W towarzystwie Natašy Kovač, Sekretarza Generalnego Biura Prezydenta Republiki Słowenii Borata Pahora, zwiedziła Zamek w Lublanie.


Panie obejrzały wystawę stałą „Historia Słowenii”. Przedstawia ona społeczeństwo na przestrzeni kolejnych epok, pokazując zmiany polityczne, społeczne, migracyjne, kulturalne i codzienne życie mieszkańców.

 


Zobacz także: Pierwsze Damy Polski i Słowenii odwiedziły Celje Zakończeniem wizyty na Zamku był wspólny obiad wydany przez Natašę Kovač w restauracji znajdującej się na widokowej Wieży Zamkowej.


Następnie Agata Kornhauser-Duda udała się na spacer ulicami Starówki. Miasto może się poszczycić zabytkowym Ratuszem, okazałą Katedrą św. Mikołaja i zabytkami architektury sakralnej oraz miejscami takimi jak Plac Prešerena, upamiętniający poetę, twórcę słów do hymnu narodowego Słowenii.


Trasa skoncentrowała się wokół dzieł cenionego narodowego architekta Jože Plečnika. Pani Prezydentowa zwiedziła Bibliotekę Narodową i Uniwersytecką w Lublanie jego projektu, która jest jednocześnie największą biblioteką w Słowenii. Innym znanym jego dziełem jest Most Smoków.
 

Poleć znajomemu