| | |
A | A | A
Wtorek, 25 kwietnia 2017

Program odrębny Pierwszej Damy podczas wizyty Pary Prezydenckiej w Meksyku – dzień trzeci

  |   Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Pierwsza Dama zwiedziła Muzeum Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Fridy Kahlo Pierwsza Dama zwiedziła Muzeum Fridy Kahlo Pani Prezydentowa spotkała się również z Dominiką Paletą, meksykańską aktorką urodzoną w Polsce (fot. KPRP)

Agata Kornhauser-Duda trzeciego dnia wizyty Pary Prezydenckiej w Meksyku w ramach programu odrębnego spotkała się z uczniami w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym działającym przy Ambasadzie RP w Meksyku.


Pani Prezydentowej została przedstawiona historia polskiej wspólnoty mieszkającej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych. Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny – śpiewali polskie piosenki oraz recytowali wiersze m. in. Jana Brzechwy, Bolesława Leśmiana i Doroty Gellner.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się również z gronem pedagogicznym i rodzicami podczas zwiedzania wystaw na temat Szkolnego Punktu Konsultacyjnego. Pani Prezydentowa przekazała na ręce placówki książki oraz materiały edukacyjne.

 

 

 

Szkolny Punkt Konsultacyjny działa przy Ambasadzie RP w Meksyku od 1983 roku i jest jedyną taką placówką w Ameryce Łacińskiej. Uczęszcza do niego 35 uczniów w klasach szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. W SPK funkcjonuje również grupa przedszkolna.

W szkole oprócz sobotnich zajęć z języka polskiego oraz wiedzy o Polsce z inicjatywy dyrektor Hanny Kot-Arredondo organizowane są sesje dyskusyjne i pogadanki na temat historii wojen na świecie i II Wojny Światowej, z uwzględnieniem roli Polski w jej przebiegu.

 

 

______________________________________________ 

 

Pierwsza Dama zwiedziła również tego dnia Muzeum Fridy Kahlo. W tym roku przypada 110. rocznica urodzin meksykańskiej artystki.

 

Niebieski Dom, znajdujący się w stołecznej dzielnicy Cayoacán, z którym związana była całe życie malarka, jest jedną z ikon współczesnej kultury Meksyku. Zaledwie cztery lata po śmierci Fridy i rok po śmierci Diego Rivery, jej męża i wybitnego artysty, rodzinny dom Fridy stał się muzeum poświęconym jej osobie i twórczości.

 

 

W zbiorach Casa Azul znajdują się niektóre obrazy malarki, osobiste fotografie, czy słynny pomalowany gipsowy gorset, w którym leżała po urazie kręgosłupa. W muzeum zaaranżowana jest pracownia malarska oraz kuchnia i sypialnia.

 

Podczas przebudowy w ściennej szafie domu znaleziono 180 strojów ludowych oraz prywatne przedmioty artystki jak kolczyki podarowane jej przez Pablo Picassa, szale, buty i biżuterię. Po raz pierwszy te eksponaty zostały wystawione dziesięć lat temu podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Fridy Kahlo.

 


Na zewnątrz domu znajduje się po patio, gdzie Pani Prezydentowa obejrzała rzeźby i fragmenty architektury meksykańskiej podkreślone intensywnym, niebieskim kolorem ścian budynku.

Twórczość żyjącej w latach 1907-1954 malarki reprezentuje indywidualny, charakterystyczny styl. W jej dziełach można się doszukać również odwołań do prymitywizmu i fascynacji rdzenną kulturą Meksyku.

 

 

Wiele prac Fridy Kahlo obrazuje ból cielesny i emocjonalny w życiu kobiety. Sama malarka w dzieciństwie przeszła chorobę Heinego-Medina, w konsekwencji której została kaleką. Niepełnosprawność pogłębiła się w skutek poważnych urazów odniesionych podczas wypadku samochodowego. W sumie przeszła ponad trzydzieści operacji.

W Polsce od 27 września 2017 roku do 21 stycznia 2018 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu będzie można obejrzeć dzieła artystki na wystawie "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" .

____________________________________________ 

 

Pani Prezydentowa spotkała się również z Dominiką Paletą, meksykańską aktorką urodzoną w Polsce. Urodzona w Krakowie artystka jest znana polskiej publiczności głównie z telenowel, a w swoim dorobku ma również hiszpańskojęzyczne role kinowe i teatralne. Prywatnie panie znają się jeszcze z czasów dzieciństwa.

 

Poleć znajomemu