| | |
A | A | A
Wtorek, 30 maja 2017

O wielowiekowych relacjach polsko-gruzińskich

  |   Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej Pierwsze Damy Polski i Gruzji zwiedziły skarby kultury gruzińskiej

Pierwszego dnia wizyty oficjalnej polskiej Pary Prezydenckiej w Gruzji Pierwsze Damy Polski i Gruzji po ceremonii oficjalnego powitania udały się na zwiedzanie świątyni Metechi w Tbilisi.

 

Zobacz także: Prezydent: Jestem rzecznikiem członkostwa Gruzji w NATO PL/ENG

XIII-wieczna świątynia Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego umiejscowiona jest nad skalistym urwiskiem wznoszącym się nad rzeką Kurą. W zabytkowych murach kościoła znajduje się grobowiec świętej męczennicy Szuszanik (Zuzanny), która w V wieku została uwięziona za odmowę porzucenia chrześcijaństwa.

 

Z Tbilisi Małżonki Prezydentów Polski i Gruzji udały się do nieodległej miejscowości Mccheta. Pierwsza stolica Gruzji w 1994 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasteczko znane jest głównie z dwóch zabytkowych miejsc − Panie Prezydentowe zwiedziły zarówno klasztor Dżwari jak i katedrę Sweti Cchoveli.

 

Prawosławny monastyr stanął na wzgórzu w VI w., po tym jak − zgodnie z tradycyjnymi przekazami − Święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo, zatrzymała się na modlitwę na najwyższym wzniesieniu Mcchety i postawiła na nim krzyż. Czteroapsydowa świątynia jest bardzo popularnym typem architektonicznym na całym Południowym Kaukazie. To właśnie Wielki Kościół Dżwari służył za wzór przy budowie innych świątyń tego typu.

 

Kościół Drzewa Życia, jak nazywana jest mcchetańska katedra Sweti Cchoweli, jest kolejnym przykładem gruzińskiego budownictwa sakralnego okresu średniowiecza. W ciągu stuleci świątynia była miejscem koronacji i spoczynku władców Gruzji oraz była siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego. Obecnie jest siedzibą arcybiskupa Mcchety i Tbilisi, sprawującego urząd Katolikosa Gruzji.

 

Panie Prezydentowe kontynuowały rozmowy na temat kultury obu krajów podczas śniadania wydawanego na cześć Małżonki Prezydenta RP przez Pierwszą Damę Gruzji Makę Cziczua.

 

Poleć znajomemu