| | |
A | A | A
Wtorek, 19 września 2017

O pomocy dla dzieci w Afryce

  |   Pierwsza Dama na spotkaniu z br. Benedyktem Pączką i towarzyszącym mu Piotrem Gajdą (z lewej) br. Benedykt Pączka OFMCap jest misjonarzem w Republice Środkowej Afryki W rozmowie z Pierwszą Damą misjonarz opowiedział o napiętej sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej i prowadzonej szkole muzycznej W rozmowie z Pierwszą Damą misjonarz opowiedział o napiętej sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej i prowadzonej szkole muzycznej Pierwsza Dama wspiera powstanie pierwszej w RŚA szkoły muzycznej

Agata Kornhauser-Duda spotkała się we wtorek z misjonarzem br. Benedyktem Pączką OFMCap oraz towarzyszącym mu Piotrem Gajdą, koordynatorem projektu zorganizowania szkoły muzycznej dla utalentowanych dzieci z biednych rodzin w Afryce.


Zakonnik przebywa na misji w Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku. Od lat angażuje się w akcje charytatywne mające na celu realizację projektów w Afryce. Organizował zbiórki środków przeznaczonych na budowę studni, kaplic, kin obwoźnych oraz centrum edukacyjnego dla młodzieży. Ostatnie projekty edukacyjne, jak utworzenie szkoły muzycznej, koordynowane są po stronie polskiej przez Piotra Gajdę.


W rozmowie z Pierwszą Damą misjonarz opowiedział o napiętej sytuacji kraju targanego wewnętrznymi konfliktami oraz o realiach życia codziennego. O. Pączka przybliżył również plany rozwoju pierwszej w RŚA szkoły muzycznej zlokalizowanej w przyklasztornych zabudowaniach misji w Bouar. Zebrane ze zbiórek środki zostaną przeznaczone na wyposażenie placówki w instrumenty muzyczne oraz na utrzymanie szkoły, jak na przykład wyżywienie dzieci uczęszczających na zajęcia.


Pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę już w marcu 2017 roku. Zajęcia umuzykalniające odbywają się codziennie popołudniami. W weekendy dzieci śpiewają w chórze i uczestniczą w mszy świętej. Uczniowie szkoły mają za sobą już pierwsze występy dla lokalnej publiczności.


Zobacz także: Pierwsza Dama na koncercie „Młodzi Wirtuozi na Zamku Królewskim” Z 500 chętnych przyjęto w tym roku 50 osób, które rozwijają swoje talenty. Dla uzdolnionych dzieci to często jedyna szansa na edukację, a w przyszłości na pracę i utrzymanie rodziny. Na zakończenie zbiórki planowane jest wykonanie „Symfonii afrykańskiej” Marcina Gumieli przeznaczonej dla wszystkich darczyńców akcji.


Pierwsza Dama wspiera akcję AfricanMusicSchool.com

Poleć znajomemu