Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 13 października 2017

Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami"

  |   Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Pomysłodawczynią i bohaterką zdjęć jest Jolanta Golianek Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" Małżonka Prezydenta RP na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami"

- Bardzo bym chciała, żeby wystawa skłoniła osoby, które będą ją zwiedzały do refleksji nad tym, jak człowiek ma sobie radzić z przykrymi doświadczeniami, by go nie złamały i nie odebrały chęci do życia – mówiła Agata Kornhauser-Duda w piątek na wernisażu wystawy "Kobieta z bliznami" zorganizowanej przez Fundację Sedeka.

 

- Pragnęłabym, by zwiedzający zauważyli, że najważniejsze jest wnętrze człowieka, jego dokonania, stosunek do innych ludzi i otaczającego go świata. Myślę, że wtedy oddziaływanie obecnych tu fotografii spełni swoje zadanie – wyraziła nadzieję Pierwsza Dama.

 

Pomysłodawczynią i bohaterką zdjęć jest Jolanta Golianek, która w 2009 roku uległa ciężkiemu oparzeniu, a później zderzyła się z samotnością w cierpieniu oraz z brakiem wsparcia ludzi i państwa. Doświadczyła ograniczeń medycznych, społecznych i urzędniczych.

 

Przesłaniem wystawy, którą Małżonka Prezydenta RP objęła honorowym patronatem, jest przekonanie społeczeństwa, że skutki poparzenia nie są wykluczeniem z codziennego życia.

 

- Głównym celem wystawy jest próba zmiany świadomości społecznej. Napawa ona nadzieją, że warto, że trzeba walczyć o siebie i o swoje miejsce w życiu – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

Zdjęcia będące portretem jednej kobiety podnoszą szeroki problem cierpienia, wyobcowania społecznego i ekonomicznego wszystkich osób z dysfunkcjami, a także ich codziennej walki o godne życie. Jolanta Golianek, założycielka Fundacji Poparzeni, w 2016 roku podczas uroczystej gali Człowiek bez barier, z udziałem Małżonki Prezydenta RP, odebrała wyróżnienie za swą działalność na rzecz osób poparzonych.

 

- Podziwiam Panią za to, że walczy Pani nie tylko o siebie, ale i o innych. Trzeba to robić, by walczyć o dostęp do leczenia i rehabilitacji. Niepełnosprawni, jak wszyscy ludzie, oczekują zrozumienia i akceptacji, ale przede wszystkim szansy, by normalnie żyć – podsumowała Pierwsza Dama.

 

Wystawę można oglądać w Centrum Aktywizacji Społecznej przy ulicy Grzybowskiej 4 w Warszawie do 25 października br. (KS)

Poleć znajomemu