Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 października 2017

Wspólny program Pierwszych Dam w Republice Finlandii

  |   Pierwsze Damy Polski i Finlandii Agata Kornhauser-Duda i Jenni Haukio spotkały się w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach Wizyta Pierwszych Dam w Muzeum Sztuki Ateneum Wizyta Pierwszych Dam w Muzeum Sztuki Ateneum Wizyta Pierwszych Dam w Muzeum Sztuki Ateneum Wizyta Pierwszych Dam w Muzeum Sztuki Ateneum Wizyta Pierwszych Dam w Muzeum Sztuki Ateneum Wizyta Pierwszych Dam w Muzeum Sztuki Ateneum

W pierwszym dniu oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Republice Finlandii Pierwsze Damy Agata Kornhauser-Duda i Jenni Haukio spotkały się w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach. Spotkanie w cztery oczy dało możliwość rozmowy o wspólnym obszarze działań Małżonek Prezydentów, jakim jest wspieranie projektów mających na celu niesienie pomocy potrzebującym. Panie podkreśliły wagę wsparcia pozarządowego, skierowanego do najbardziej potrzebujących, w tym dzieci. Tematem rozmów była także poezja, którą tworzy Pierwsza Dama Finlandii oraz sposoby popularyzacji czytelnictwa w obu krajach.

 

Podczas wizyty w należącym do Fińskiej Galerii Narodowej Muzeum Sztuki Ateneum, w którym zostały zgromadzone eksponaty o nadzwyczajnym znaczeniu dla fińskiej sztuki, Pierwsze Damy miały okazję obejrzeć dwie wystawy: ekspozycję dzieł braci von Wright, która przedstawia różne ujęcia natury i stanowi część programu dla stulecia niepodległości Finlandii oraz ekspozycję „The Stories of Finnish Art”, ilustrującą rozwój sztuki Finlandii w latach 1809-1970. Ateneum to najbardziej znane muzeum sztuki w całej Finlandii, nazywane także „domem fińskiej sztuki”. Znajduje się tutaj najstarsza, a zarazem największa kolekcja dzieł sztuki, obejmująca prace artystów fińskich i zagranicznych.

 

Wizytę w muzeum zwieńczył krótki koncert w wykonaniu młodej pianistki Marii Hämäläinen, wielokrotnej laureatki fińskich i międzynarodowych konkursów. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu