Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 marca 2018

O niezależnym życiu osób niepełnosprawnych na spotkaniu z Pierwszą Damą

  |   Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą Spotkanie self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów z Pierwszą Damą

We wtorek Agata Kornhauser-Duda rozmawiała o wspieraniu osób niepełnosprawnych w ich samodzielnym uczestniczeniu w życiu społecznym. Okazją do tego była wizyta w Pałacu Prezydenckim self-adwokatów z jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz ich opiekunów.

 

W serdecznej atmosferze goście opowiedzieli Pierwszej Damie o idei self-adwokatury, która polega na uczeniu osób dotkniętych niepełnosprawnością mówienia otwarcie o swoich potrzebach i dbania o ich zaspokajanie. Niepełnosprawni chcą, tak jak ich rówieśnicy, prowadzić maksymalnie niezależne życie, ale często strach i bariery stawiane przed nimi przez społeczeństwo wydają się nie do pokonania. Jak sami przyznali, w wyniku pozytywnego myślenia o sobie, odwagi i gotowości do działania zdobywają niezbędne do samodzielności kompetencje. Oswajając się z codziennymi czynnościami, budując relacje z innymi ludźmi, mając świadomość swoich oczekiwań i celów oraz możliwych trudności, minimalizują poczucie bezradności i nabierają pewności siebie.

 

Zobacz także: Gala Finałowa XII edycji Konkursu Lodołamacze 2017 Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na znaczenie nie tylko zdobywania kompetencji zawodowych, ale także znajomości praw i obowiązków obywatelskich czy umiejętności załatwiania spraw w urzędach i placówkach opieki zdrowotnej. Dzięki self-adwokaturze, metodą niewielkich kroków, niepełnosprawni mogą - przy niezbędnym, czasem niewielkim tylko wsparciu innych - żyć zgodnie ze swoimi pragnieniami i potrzebami. W Polsce jest około dwustu self-adwokatów, którzy w praktyce korzystają ze zdobytych umiejętności. Często sami stają się propagatorami tej idei. Obecna na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim pani Natalia aktywnie zachęca innych niepełnosprawnych do udziału w programie. - Teraz sama decyduję o sobie. Co zjem, w co się ubiorę, dokąd pójdę i z kim się spotkam. To jest bezcenne - powiedziała Małżonce Prezydenta. (KS)

Poleć znajomemu