Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 11 kwietnia 2018

Małżonka Prezydenta: Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do drugiego człowieka

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy

We środę do Belwederu przyjechali wolontariusze opieki paliatywnej z hospicjów z Białorusi, Litwy, Mołdawii oraz Ukrainy. - Państwo na co dzień wypełniają posłannictwo miłości bliźniego wobec najbardziej potrzebujących - powiedziała Pierwsza Dama, zwracając się do przedstawicieli hospicjów oraz organizacji pozarządowych, którzy dzięki wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” kształcą się w Polsce w zakresie opieki paliatywnej. Wśród nich znaleźli się wolontariusze Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, które Pierwsza Dama odwiedziła w lutym tego roku podczas wizyty Pary Prezydenckiej w Republice Litewskiej.

 

Jak zauważył Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz współgospodarz warszawskiego spotkania, Mikołaj Falkowski, szkolenie „I Ty możesz pomóc” jest pierwszym wydarzeniem, w ramach którego spotyka się siedem instytucji charytatywnych niosących pomoc społeczną na Wschodzie. - Ogromną dumą napawa fakt, że humanitarna idea hospicyjna jest zasiewana przez Polaków: polskich duchownych i siostry. Stanowi to piękną realizację dziedzictwa i duchowego testamentu, który pozostawił nam Papież Polak Jan Paweł II - zaznaczyła Małżonka Prezydenta.

 

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda odwiedziła hospicjum i szkołę na Litwie Placówki świadczą szeroką pomoc m.in. rodzinom niepełnosprawnych i ciężko chorych dzieci, osobom starszym, rodzinom wielodzietnym znajdującym się w trudnej sytuacji, ofiarom klęsk żywiołowych i wojen oraz uchodźcom. - To wymaga bardzo specyficznego rodzaju empatii, życzliwości, serdeczności, a także zrozumienia szczególnych potrzeb tych osób - powiedziała Pierwsza Dama. Dodała, że ze względu na rosnącą liczbę zachorowań w starzejącym się społeczeństwie oraz postęp medycyny, wyrażający się m.in. w terapiach eksperymentalnych, opieka paliatywno-hospicyjna jest ogromnym wyzwaniem współczesności.

 

Agata Kornhauser-Duda mówiła także o pożyteczności prowadzenia szkoleń wolontariackich, co potwierdzili goście zebrani w Belwederze. Podczas spotkania, dzieląc się swoimi doświadczeniami, wolontariusze zwracali uwagę na potrzebę  tworzenia ruchu społecznego propagującego pomoc potrzebującym. Jak wyznała jedna z uczestniczek spotkania, osoby niepełnosprawne, chore oraz ich rodziny dają wolontariuszom „głęboką wiarę, przykład prawdziwej miłości oraz nadziei mimo wszystko”. - Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do drugiego człowieka, zwłaszcza dla tego, dla którego los okazał się mniej łaskawy - podkreśliła Pierwsza Dama. (KS)

Poleć znajomemu