| | |
A | A | A
Sobota, 21 kwietnia 2018

Przesłanie Pierwszej Damy do uczestników 2. edycji Dyktanda Polonijnego

 

 

Szanowni Organizatorzy i Uczestnicy konkursu Dyktando Polonijne!

Szanowni Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie Szkół Polonijnych i Polskich w Belgii, Holandii i Luksemburgu!

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

 

Gorąco gratuluję inicjatywy organizacji Dyktanda Polonijnego, podjętej w ubiegłym roku przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. Wiem, że zostało ono doskonale przyjęte w środowisku uczniów szkół polonijnych w Belgii, którzy podjęli wyzwanie, stając do rywalizacji o tytuł Polonijnego Mistrza Ortografii Polskiej.

 

Dziękuję za zaproszenie do objęcia honorowym patronatem znakomitego przedsięwzięcia, które skutecznie propaguje język polski, kulturę i dziedzictwo narodowe w Brukseli. To dla mnie nie tylko zaszczyt, ale także ogromna przyjemność.

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa: Inicjatorów, Organizatorów, Uczestników i Sympatyków konkursu ortograficznego Dyktando Polonijne w Beneluksie.

 

Cieszę się, że ta inicjatywa się rozwija. W obecnej, 2. edycji Dyktanda Polonijnego wzięło udział blisko siedmiuset uczniów polonijnych i polskich placówek oświatowych działających na terenie Belgii, w Holandii i Luksemburgu.

 

Gratuluję wspaniałego sukcesu laureatom Dyktanda Polonijnego, zdobywcom zaszczytnego tytułu Polonijnego Mistrza Ortografii Polskiej oraz wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań, którzy reprezentują szkoły polonijne z Belgii, Holandii i Luksemburga. Życzę Wam, Drodzy Młodzi Przyjaciele, aby poznawanie bogactwa języka i kultury polskiej było dla Was ciekawą przygodą i budującym doświadczeniem, aby dzięki zdobytej wiedzy Polska, Ojczyzna Waszych Rodziców i Dziadków, stała się Wam znana i bliska.

 

Wszystkim Państwu życzę wspaniałego, wspólnie spędzonego czasu podczas dzisiejszej Gali.

 

Pierwsza Dama

Agata Kornhauser-Duda

 

__________________________________________________________

 

  • „Dyktando Polonijne 2018 w Beneluksie” 

W trosce o nauczanie języka polskiego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasada RP w Brukseli w 2017 r. zaproponowała polskim uczniom w Królestwie Belgii konkurs „Dyktando Polonijne”. Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony młodzieży, nauczycieli i rodziców. W 2018 r. II. edycja konkursu otrzymała honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości konkurs swym zasięgiem objął również Holandię i Luksemburg. 

 

Do konkursu „Dyktando Polonijne 2018 w Beneluksie” przystąpiło prawie 700 uczniów w pięciu kategoriach wiekowych z trzech państw. Teksty dyktanda były przygotowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Tytuł Polonijnego Mistrza Ortografii Polskiej przypadł 8 laureatom, którzy walczyli o nagrodę specjalną: Prezydenckie Pióro. (KP)

Poleć znajomemu