Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 24 maja 2018

Rodzinny dzień w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Damą

  |   Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”. Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”.

Z okazji  przypadającego 30 maja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego Pierwsza Dama gościła dziś w Pałacu Prezydenckim Rodziny Zastępcze z Powiatu Gdańskiego oraz Wychowanków Domów dla Dzieci, prowadzonych przez Fundację „Rodzinny Gdańsk”.

 

Podczas spotkania, które odbyło się w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego, goście opowiedzieli Pani Prezydentowej o tym, jak wygląda codzienna praca w Domach dla Dzieci oraz o idei rodzicielstwa zastępczego. - Staramy się, aby te miejsca były zwyczajnymi domami, w których zajmujemy się codziennością;  w których pachnie chlebem, ciastem, w których jest zwyczajna krzątanina, dzieci mają swoje obowiązki, które wykonują razem z opiekunami. Nie ma pań i panów, są ciocie i wujkowie, żyjemy wśród ludzi i  razem z ludźmi, jesteśmy na nich otwarci -  mówił założyciel Fundacji „Rodzinny Gdańsk” Pan Rafał Tomaszewski.

 

- Jesteśmy ogromną rodziną. Wkładamy w to całe serce, całą troskę, nie patrząc na więzy krwi. To praca 24 godziny na dobę, we wszystkie dni w roku. Nie ma zwolnień lekarskich, nie ma urlopów, dlatego rodzicielstwo zastępcze to radość, ale i trudna misja – podkreśliła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim, Pani Beata Kowalczyk. - To rodzina jest pierwszą szkołą charakterów dzieci, to tutaj uczą się one pracy i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego  - zaznaczył Pan Tomasz Sienkiewicz, który jest wychowawcą w Domu dla Dzieci w  Nowym Dworze Gdańskim.

 

Spotkanie Pierwszej Damy z rodzinami zastępczymi odbyło się dokładnie w 12. rocznicę ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dnia 30 maja, Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. - Ten dzień jest dla nas bardzo ważny, jesteśmy wtedy razem, cieszymy się sobą. W tym roku jest dla nas szczególnie wyjątkowy, bo mamy okazję świętować razem z Panią Prezydentową – dodała Pani Dyrektor Beata Kowalczyk.

 

Dzieci śmiało opowiadały Pani Prezydentowej o swoich zainteresowaniach i ulubionych formach spędzania wolnego czasu. Pytały też Małżonkę Prezydenta, jak to jest być Pierwszą Damą. Agata Kornhauser-Duda opowiadała im o historii Pałacu Prezydenckiego, której wysłuchały z zainteresowaniem. Żywo przyjęły opowieść o 8- letnim Fryderyku Chopinie, który miał tu swój pierwszy publiczny występ; bo również wśród dzisiejszych młodych gości było kilku ośmiolatków.

 

Małżonka Prezydenta ze wzruszeniem przyjęła wykonane przez dzieci laurki - Najpiękniejsze prezenty to te, wykonane własnoręcznie - zawsze zajmują honorowe miejsce w moim gabinecie – zapewniła Pierwsza Dama. Pani Prezydentowa, dziękując za upominek oraz wizytę powiedziała dzieciom, by rozwijały swoje pasje, talenty i zainteresowania, bo wszystko można osiągnąć, jeśli bardzo się tego pragnie - Życzę Wam, żebyście zawsze mieli poczucie, że jesteście ważni, jeśli tylko chcecie, możecie  naprawdę spełnić wszystkie swoje marzenia; tylko trzeba chcieć – podkreśliła Pierwsza Dama.

 

Agata Kornhauser-Duda podziękowała także rodzicom oraz przedstawicielom Fundacji za trud, jaki wkładają w codzienną pracę na rzecz dzieci.

 

Fundacja „Rodzinny Gdańsk” powstała w 2011 roku, jako organizacja społeczna, której celem jest szeroko pojęta pomoc rodzinie, w szczególności dzieciom i młodzieży. Prowadzi 6 Domów dla Dzieci, w każdym z nich mieszka 14 podopiecznych. Placówki w czasie letnich wakacji szkolnych oraz ferii zimowych, a także w dni wolne od nauki szkolnej, organizują wyjazdy dla wychowanków, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i piesze wędrówki. (WP)

Poleć znajomemu