Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 26 maja 2018

Wizyta Agaty Kornhauser-Dudy w Gruzińskim Muzeum Narodowym

  |   Pierwsza Dama odwiedziła Gruzińskie Muzeum Narodowe w Tbilisi Pierwsza Dama odwiedziła Gruzińskie Muzeum Narodowe w Tbilisi Pierwsza Dama odwiedziła Gruzińskie Muzeum Narodowe w Tbilisi Pierwsza Dama odwiedziła Gruzińskie Muzeum Narodowe w Tbilisi

W sobotę w Tbilisi Para Prezydencka wzięła udział w obchodach 100. rocznicy ustanowienia Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na Placu Wolności Agata Kornhauser-Duda wraz z Pierwszą Damą Armenii wzięła udział w lunchu wydanym przez Małżonkę Prezydenta Gruzji. Następnie Pierwsza Dama odwiedziła Gruzińskie Muzeum Narodowe, gdzie obejrzała ekspozycję przedstawiającą kolchidzką biżuterię. Agata Kornhauser-Duda była pod wrażeniem bardzo dobrego stanu, w jakim utrzymały się dodatki pochodzące z V-IV wieku p.n.e. Unikatowe okazy znalezione na terytorium Kolchidy prezentowane są wśród innych galerii przedstawiających dzieje i kulturę Gruzji oraz historię naturalną regionu.

 

Zobacz także: Prezydent RP z wizytą w Gruzji, która świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości [PL/ENG] Podczas ubiegłorocznej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji podpisano umowę o współpracy pomiędzy Gruzińskim Muzeum Narodowym w Tbilisi oraz Muzeum Narodowym w Warszawie. Obecnie uzgodnione już są wymiany wystaw na najbliższe lata obejmujące prezentację twórczości najbardziej znanego gruzińskiego artysty Niko Pirosmaniszwili w Warszawie. W stolicy Gruzji zostanie przedstawiona sztuka staropolska, a zwieńczeniem projektu będzie wspólna ekspozycja poświęcona Zygmuntowi Waliszewskiemu, wybitnemu polskiemu twórcy dwudziestolecia międzywojennego, który dorastał w Gruzji. 

 

Gruzińskie Muzeum Narodowe podjęło także szeroką współpracę z Polską Misją Archeologiczną. (KS)

 

 

Poleć znajomemu