Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 czerwca 2018

Polonijni uczniowie z USA u Agaty Kornhauser-Dudy

  |   Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska” Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska”

Agata Kornhauser-Duda przyjęła w środę w Pałacu Prezydenckim dzieci z USA i Polski uczestniczące w programie „Wczoraj-Dziś[email protected] nas Polska”, którego celem jest budowanie wzajemnych relacji pomiędzy Polakami i Amerykanami polskiego pochodzenia. - Bardzo podobają mi się cele dydaktyczne tego projektu, a idea budowania bliskich, przyjacielskich relacji między dziećmi urodzonymi w Stanach Zjednoczonych a rówieśnikami z kraju jest naprawdę niezwykle ważna i potrzebna, ponieważ dzięki temu budujemy bardzo dobre relacje międzynarodowe - zauważyła Pierwsza Dama. Wyraziła również opinię, że więzi tworzone na płaszczyźnie społecznej są często bardziej wartościowe od stosunków zawieranych w obszarach politycznych.

 

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda w Nowym Jorku o patriotyzmie i szkolnictwie polonijnym - Bardzo dziękuję za pełną zaangażowania pracę, a także za nowe pomysły, które kształtują się przy okazji realizacji tego projektu - mówiła Małżonka Prezydenta, wspominając swoje niedawne spotkania z nauczycielami polonijnymi w Nowym Jorku i Chicago. - Chciałabym przede wszystkim bardzo serdecznie podziękować za ten ogrom pracy i społecznego zaangażowania oraz za niezwykły profesjonalizm - podkreśliła Pierwsza Dama. Zwróciła się również do dzieci, doceniając trud jaki podejmują, ucząc się równolegle w szkołach amerykańskiej i polskiej. - Miałam okazję doświadczyć, jak wspaniale pielęgnowana jest polskość w Stanach Zjednoczonych, jak jesteście wychowywani w duchu patriotycznym, jak przechowywana jest polska tradycja i kultura. Dzięki temu projektowi w innowacyjny sposób będziecie uczyć się o Polsce, którą poznacie z dwóch geograficznych i kulturowych perspektyw - zwróciła uwagę Pierwsza Dama. - Mam nadzieję, że pobyt tutaj przyczyni się do tego, że w praktyczny sposób będziecie zdobywać wiedzę oraz nowe umiejętności - powiedziała.

 

Małżonka Prezydenta przedstawiła swoim gościom historię Pałacu Prezydenckiego, który „jest nie tylko miejscem pracy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ale też bardzo ciekawym zabytkiem kultury i dziedzictwa narodowego”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o funkcjach siedziby głowy państwa, wielokrotnych przebudowach przeobrażających zabytek od stylu barokowego po obecny – klasycystyczny oraz o historycznych wydarzeniach, które miały miejsce w jego murach.

 

Zobacz także: Pierwsza Dama: Szkoła polonijna ma fundamentalne znaczenie dla wychowania młodego pokolenia na emigracji Obecna na wydarzeniu Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka podziękowała Pierwszej Damie za „uśmiech, ciepło i serdeczność oraz matczyną opiekę nad Polonią”. Dzieci z USA spędzą w Warszawie 9 dni w ramach specjalnie przygotowanego programu pod hasłem Bóg-Honor-Ojczyzna. Zwiedzą muzea historyczne i ważne dla Polaków miejsca, w tym Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder i Uniwersytet Warszawski. Mieszkając w domach swoich rówieśników oraz uczestnicząc w lekcjach w warszawskiej szkole, nawiążą relacje z polskimi dziećmi, które wkrótce odwiedzą swoich nowych kolegów w Stanach Zjednoczonych. Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce zrzeszająca 75 szkół jest jedną z czołowych organizacji polonijnych działających na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i kształci około 10 000 uczniów.

 

W spotkaniu uczestniczył również Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. (KS)

Poleć znajomemu