Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 lipca 2018

Pierwsza Dama uhonorowała urodzonych za granicą młodych miłośników polskiej historii

  |   W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie

W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama uhonorowała finalistów "II Olimpiady Historii Polski na Ukrainie" zorganizowanej przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym.

 

- Jesteśmy z mężem przekonani, że edukacja polska jest inwestycją we wzmacnianie polskiej mniejszości i jej prestiżu w krajach zamieszkania, a także oddziałuje na kreowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków za granicą - mówiła we wtorek Agata Kornhauser-Duda po ceremonii wręczenia nagród i dyplomów. - Cieszy fakt, że Wy, którzy urodziliście się poza granicami Polski, przystąpiliście do olimpiady o jej historii - kontynuowała, zwracając się do młodzieży polskiego pochodzenia zamieszkałej za naszą wschodnią granicą. - A to znaczy, że kraj Waszych przodków jest Wam bliski, i że Polskę macie w sercach - dodała. Ogromne wyrazy podziękowania i uznania Pierwsza Dama skierowała do organizatorów olimpiady „za wysiłek realizacji tak cennego przedsięwzięcia, ale także za popularyzację polskiej historii na Ukrainie”.

 

Zobacz także: Podsumowanie Roku Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie Agata Kornhauser-Duda zapewniła swoich gości o trosce Pary Prezydenckiej o rodaków poza granicami kraju oraz o pamięci o nich. Przywołała udział w akcji pomocowej dla Polaków mieszkających na Wschodzie oraz w różnych spotkaniach, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza Dama mówiła również o fundamentalnym znaczeniu edukacji historycznej dla wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu oraz o priorytetowym znaczeniu, jakie dla Pary Prezydenckiej ma edukacja narodowa poza krajem. - Stąd, częste wizyty w polskich szkołach i punktach konsultacyjnych na całym świecie - zaznaczyła.

 

Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że olimpiada jest przykładem działania przyczyniającego się do budowania dobrych relacji Polski i Ukrainy. W konkursie wzięło udział dwustu uczniów polskiego pochodzenia z całej Ukrainy, natomiast wszystkich siedmiu laureatów, „dzięki swojej pracowitości, zainteresowaniom i niewątpliwym talentom” dostrzeżonym przez Pierwszą Damę, zdobyło indeks na jedną z polskich uczelni państwowych. (KS)

 

 

Poleć znajomemu