Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i nauczycielami polonijnymi w Ambasadzie RP w Canberze

  |   Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami. Wizyta Małżonki Prezydenta w Ambasadzie RP w Canberze. Spotkanie z młodzieżą polonijną i nauczycielami.

Pierwsza Dama, która towarzyszy Prezydentowi podczas wizyty w Australii, odwiedziła Ambasadę RP w Canberze, gdzie spotkała się z dziećmi i nauczycielami Szkoły Polskiej, a także z młodzieżą z Polskiej Grupy Tańca „Wielkopolska”.

 

Dzieci przygotowały bogaty program artystyczny - zaprezentowały Małżonce Prezydenta wiersze polskich twórców – Antoniego  Słonimskiego czy Wandy Chotomskiej. Wspólnie zaśpiewały też piosenkę  „Jesteśmy Polką i Polakiem” .

 

Dyrektor Szkoły Polskiej opowiedziała z kolei o pracy placówki. Do działającej w Phillip w Canberze od 1985 r. szkoły obecnie uczęszcza 56 uczniów. W ubiegłym roku  szkoła otrzymała prestiżową nagrodę „2017 Government Multicultural Award”, w kategorii Edukacja, w konkursie zorganizowanym przez lokalny rząd ACT.

 

Szkoła Polska jest niezastąpionym ośrodkiem krzewienia języka i kultury polskiej oraz podtrzymywania i umacniania poczucia tożsamości narodowej Polonii mieszkającej w Canberze. Małżonka Prezydenta RP, dla której spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną są bardzo ważne z uwagi na jej wieloletnie doświadczenie zawodowe, zawsze chętnie odwiedza uczniów w przeróżnych placówkach oświatowych na całym świecie. Agata Kornhauser-Duda podkreśla wówczas, jak bardzo docenia pracę nauczycieli polonijnych, ale także codzienny wysiłek rodziców dzieci mieszkających poza granicami naszego kraju - szkoły polonijne nierzadko znajdują się w znacznej odległości od ich miejsca zamieszkania.

 

Podczas wizyty w ambasadzie Pierwsza Dama obejrzała także występ Polskiej Grupy Tańca „Wielkopolska”, która zaprezentowała m.in. Krakowiaka i Polkę.  Dzieci i młodzież skupione wokół tej grupy poznają i kultywują bogate polskie folklorystyczne dziedzictwo poprzez taniec. (WP)

Poleć znajomemu