Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 października 2018

Małżonka Prezydenta rozmawiała o niepodległości z polonijną młodzieżą z Aten

  |   Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości” Polonijni uczniowie z Aten spotkali się z Pierwszą Damą w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości”

- Z radością będziemy działać na rzecz kraju, tworzyć wizerunek Polski i Polaków w Grecji, pielęgnować nasze dziedzictwo narodowe i tożsamość - podkreślili uczniowie polskiej szkoły w Atenach na spotkaniu z Pierwszą Damą.

 

Niemal rok temu Para Prezydencka przebywała z wizytą oficjalną w Grecji. Agata Kornhasuer-Duda odwiedziła wtedy polonijną placówkę, która prowadzi ramowy program nauczania wszystkich obowiązujących w kraju przedmiotów. Uczniowie Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach są szczególnie blisko związani z rodzimą kulturą i tradycją, a większość z nich planuje kontynuować edukację na polskich uczelniach wyższych. - Dla mnie i mojego męża to bardzo ważne, że podejmowanych jest tak wiele różnorodnych inicjatyw, mających na celu uczczenie jubileuszu wszystkich Polaków - powiedziała młodzieży Małżonka Prezydenta. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności uczniowie realizują wyjazd pt. „Na szlaku polskich stolic. Trzy miasta – trzy drogi dążenia do Niepodległości”, w ramach którego na zaproszenie Pierwszej Damy zwiedzili Pałac Prezydencki.

 

Projekt edukacyjno-kulturalny uzupełnia wiedzę o tradycji patriotycznej oraz kulturze, umożliwiając młodym Polakom z Grecji wizytę w ojczyźnie - często po raz pierwszy w życiu - i budowanie własnej przynależności narodowej. - To wielka zasługa Waszych rodziców, którzy postanowili wychowywać Was w polskości – mówiła Agata Kornhauser-Duda. Podziękowała także młodzieży za przywiązanie do kraju pochodzenia i wolę pracy na rzecz Polski, a nauczycielom za pełną zaangażowania pracę w duchu patriotyzmu i miłości do ojczyzny.

 

Zobacz także: Program odrębny Małżonek Prezydentów Polski i Grecji Małżonka Prezydenta rozmawiała ze swoimi gośćmi o dążeniu do wolności i patriotyzmie. Podzieliła się też ciekawostkami nt. obecnej siedziby głowy państwa, która swoją funkcję pełni dopiero od 1994 roku. Budynek ma bowiem bogatą historię: należał do kilku magnatów, a za czasów Radziwiłłów mieścił się w nim teatr. To w Pałacu swój pierwszy publiczny koncert dał mały Fryderyk Chopin, a w czasie II wojny światowej rezydencję przebudowano na Deutsches Haus. Był to wówczas luksusowy hotel z kasynem. Na zakończenie spotkania Pierwsza Dama oprowadziła grupę po zwykle nieudostepnianych zwiedzającym pomieszczeniach: bibliotece oraz gabinecie Prezydenta RP.

 

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Fundacji Sant-Tech Pro bono maiore, będącej organizatorem projektu, a także opiekunowie i realizatorzy inicjatywy współfinansowanej ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Misją fundacji  jest pomoc potrzebującym na różnych płaszczyznach życia: naukowej, społecznej, kulturalnej, a także wspieranie działań związanych z dziedzictwem narodowym i Polonią. (KS)

 

 

Poleć znajomemu