Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 października 2018

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła podopiecznych Placówki Wsparcia Dziennego

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i młodzieżą w Placówce Wsparcia Dziennego w Sukmaniu

Małżonka Prezydenta odwiedziła województwo małopolskie, gdzie w Placówce Wsparcia Dziennego spotkała się z dziećmi i młodzieżą.

 

Nowopowstały ośrodek w Sukmaniu świadczy pomoc w sprawowaniu podstawowych funkcji rodziny. Pod jego opieką znajdują się dzieci i młodzież wymagające kształcenia specjalnego. Agata Kornhauser-Duda chętnie przyjrzała się działalności placówki, w której prowadzone są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, dydaktyczno-wyrównawcze oraz terapie. Kierownictwo ośrodka oprowadziło swojego gościa po budynku pokazując m.in. sale logopedyczną i dydaktyczną. Małżonka Prezydenta poznała młodych ludzi, z którymi rozmawiała o różnych sposobach spędzania czasu oraz o ich doświadczeniach wyniesionych ze szkoły i domu rodzinnego. Podczas wspólnego obiadu podopieczni ośrodka opowiedzieli Pierwszej Damie o koloniach oraz o wyjściach kulturalnych i rozrywkowych organizowanych przez placówkę.

 

Udział w dodatkowych przedsięwzięciach pomaga budować zdrowe relacje społeczne, rozbudza ciekawość poznawczą oraz kształci. Uczestnicząc w wydarzeniach w ośrodkach kultury i sztuki dzieci i młodzież spędzają wartościowo czas, poszerzają światopogląd i wypracowują pożądane zachowania społeczne. Podopieczni placówki w rozmowie z Pierwszą Damą przyznali, że wśród niepraktykowanych wcześniej form rozrywki znajdują inspirację do dalszego rozwoju.

 

Dzieci opowiedziały o zwierzętach domowych, ulubionych zabawach i potrawach. Były ciekawe czy Agata Kornhauser-Duda lubi piec ciasta, jak poznała Pana Prezydenta i czy podoba się jej okolica Sukmania. Z entuzjazmem opowiadały też o pasji do sportu, muzyki i planach na dalekie podróże. Agata Kornhauser-Duda przybliżyła charakter wyjazdów zagranicznych i krajowych w roli Pierwszej Damy oraz wspominała niedawne wizyty oficjalne w Rzymie i Zurychu. Z najstarszą uczestniczką spotkania rozmawiała o studiach psychologicznych i polskich uczelniach wyższych. Pierwsza Dama zachęcała także do udziału w różnych formach aktywności w społeczności lokalnej, które wpisują się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Agata Kornhauser-Duda zapoznała się również ze specyfiką pracy z dziećmi będącymi w trudnej sytuacji szkolnej i społecznej. Z pomocy placówki korzystają rodziny opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi, zagrożone ubóstwem, czy wykluczeniem społecznym oraz mierzące się z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi. W ramach działań ośrodka dzieciom zapewniany jest transport do placówki i do domu oraz gorący posiłek.

 

Zobacz także: Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką [PL/ENG] Na zakończenie wizyty Pierwsza Dama dołączyła do ulubionych zajęć terapeutycznych dzieci. Praca z border collie Brawą zwiększa efektywność rehabilitacji w Placówce Wsparcia Dziennego oraz tworzy pozytywną relację pomiędzy uczestnikami spotkań a psem. Dogoterapia pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami, zapewnia bliskość, łagodzi poczucie samotności i lęku. Dzieci dowiadywały się też, że psy pełnią ważne funkcje w bezpieczeństwie i ratownictwie. Pierwsza Dama opowiedziała o czworonogach, które odwiedziły Pałac Prezydencki podczas  pikniku „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”.

 

Placówka Wsparcia Dziennego w Sukmaniu jest projektem realizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wojniczu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. (KS)

Poleć znajomemu