Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 października 2018

Wizyta Agaty Kornhauser-Dudy i Elke Büdenbender w polsko-niemieckim przedszkolu w Berlinie

  |   Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Pierwsze Damy Polski i Niemiec w polsko-niemieckim przedszkolu „Hausburgviertel” Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu Agata Kornhauser-Duda z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu

Pierwsze Damy Polski i Niemiec odwiedziły we wtorek przedszkole „Hausburgviertel”, a następnie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z polską i niemiecką młodzieżą w siedzibie Bundestagu.

 

We wtorek Agata Kornhauser-Duda i Elke Büdenbender odwiedziły przedszkole „Hausburgviertel”. Pierwsza Dama RP rozmawiała z uczęszczającymi do placówki dziećmi polskiego pochodzenia oraz dwujęzycznymi wychowawcami, którzy w codziennych sytuacjach komunikują się z dziećmi w swoich językach ojczystych. Obie kultury przeplatają się w aranżacji placówki współpracującej z niemiecko-polskim stowarzyszeniem „Kukuryku! e.V.”, mającym na celu wspieranie dwujęzycznej polsko-niemieckiej edukacji.

 

Małżonki Prezydentów dołączyły do dzieci biorących udział w zajęciach dla grup zróżnicowanych wiekowo. Zapoznały się też z założeniami i praktyką pracy pedagogicznej opartej na Berlińskim Programie Kształcenia i na wychowaniu sytuacyjnym, według którego w centrum zainteresowania nauczyciela znajduje się aktualna sytuacja życiowa dzieci i ich rodzin. Pedagodzy kształtują codzienny program edukacyjny bazując na bieżących tematach i sytuacjach. W każdej z przedszkolnych stref zostały zaaranżowane miejsca, w których maluchy mogą aktywnie spędzać czas lub wyciszyć się. Naturalna dziecięca ciekawość oraz chęć odkrywania są pobudzane poprzez zaaranżowane kąciki do nauki, zabawy i czynności kreatywnych. Pomieszczenia wyposażone zostały w mobilne meble, tak by środki dydaktyczne mogły być swobodnie wykorzystane przy poszczególnych projektach w każdej z grup.

 

Po południu Małżonka Prezydenta RP, w towarzystwie uczniów dwóch rozpoczynających współpracę liceów z Polski i Niemiec, zwiedziła siedzibę Bundestagu. Alina i Klaus Leutnerowie opowiedzieli o idei zorganizowania wymiany szkolnej między uczniami ze Zgierza i Berlina. Polsko-niemieckie małżeństwo na różnych polach angażuje się w budowanie dobrych relacji między naszymi krajami. Dba także o kultywowanie pamięci o żołnierzach polskich poległych na niemieckich ziemiach. Młodzi ludzie podzielili się z Pierwszą Damą swoimi planami na wspólne, międzynarodowe zajęcia i warsztaty, mówili o doświadczeniach, jakie mają nadzieję zdobyć podczas programu oraz o codziennych pasjach i osiągnięciach edukacyjnych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Zgierzu oraz Evengelische Schule Köpenick z Berlina. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu