Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 listopada 2018

Spotkanie Małżonki Prezydenta z wychowankami niecodziennej szkoły

  |   Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, która działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu

Pierwszą Damę odwiedzili dziś w Pałacu Prezydenckim uczniowie z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych, który działa przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. To wyjątkowa szkoła, dzięki której, mimo hospitalizacji, młodzi pacjenci mogą nadal uczyć się i rozwijać -  przystępować do egzaminów zewnętrznych oraz otrzymywać świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły.

 

- Troszczymy się o to, by skutki choroby i hospitalizacji w jak najmniejszym stopniu wpływały na jakość funkcjonowania dzieci – podkreślali wychowawcy podczas spotkania z Agatą Kornhauser-Dudą. - Wiem, że Wasza codzienność nie jest łatwa – mówiła do wychowanków szkoły Pierwsza Dama. – Dlatego słowa uznania i wdzięczności kieruję do tych, którzy o Was dbają, którzy umilają Wam ten czas.

 

Misją placówki jest zapewnienie realizacji obowiązku szkolnego, zachowanie ciągłości nauczania oraz pomoc w wyrównywaniu zaległości spowodowanych chorobą. Dzieci i młodzież pracują tu zgodnie z podręcznikami i programami tradycyjnych szkół, jednak czas lekcji dostoswany jest do ich indywidualnych możliwości psychofizycznich. Opuszczając szpital, otrzymują zaświadczenie o ocenach uzyskanych w trakcie tutejszych  zajęć edukacyjnych.

 

Ale szkoła to nie tylko nauka. Uczniowie mają tu możliwość rozwijania między innymi swoich zdolności artystycznych. Biorą też udział w licznych konkursach i spotykają się z ciekawymi ludźmi np. z mistrzami olimpijskimi w Lekkoatletyce. Ponadto, dzięki współpracy placówki z Fundacją „Serdecznik” powstał projekt przenośnej biblioteczki na kółkach - bajkowozu. Ten niezwykły pojazd kilka razy w tygodniu gości na oddziałach szpitalnych. Biblioteczka na kółkach zyskała sobie sympatię zarówno małych, jak i dużych czytelników. Obok opowieści relaksacyjnych  czy edukacyjnych, pojawiają się tu także bajki psychoterapeutyczne, które pomagają dzieciom radzić sobie z lękiem związanym z pobytem w szpitalu.

 

Pierwsza Dama, która swoimi inicjatywami i patronatami wspiera promowanie czytelnictwa, pytała swoich młodych gości o to, czy lubią czytać i zachęcała, by po książki sięgali jak najczęściej, zapewniając, że w ten sposób mogą nie tylko doskonalić swoją ortografię, ale czerpać także dużo przyjemności. Jak przekonywała, zanurzając się w świecie bohaterów można zapomnieć choć na chwilę o codziennych troskach. 

 

Małżonka Prezydenta rozmawiała także z uczniami o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą kilka dni temu obchodziliśmy. Młodzież opowiadała o tym, jak świętowała jubileusz, a jedna z uczennic, specjalnie na prośbę Pani Prezydentowej, wyrecytowała patriotyczny wiersz, który deklamowała podczas  szkolnych obchodów.  

 

Szkoła działa także w kilku innych poznańskich szpitalach klinicznych - im. Karola Jonschera, im. Święcickiego oraz „ Przemienienia Pańskiego”. (WP)

Poleć znajomemu