Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 14 listopada 2018

Dzieci pacjentów hospicyjnych u Pierwszej Damy

  |   Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę W podziękowaniu za spotkanie dzieci przygotowały dla Pierwszej Damy laurki

- Zawsze najbardziej cenię własnoręcznie wykonane prezenty - podkreśliła Pierwsza Dama, dziękując za przygotowane przez dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor laurki. Na jednej z nich znajduje się cytat z Juliana Tuwima, który twierdził, że na świecie są dwa szczęścia: bycie szczęśliwym oraz jeszcze większe, dawanie szczęścia innym. Właśnie na drugim z nich skupia się działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II”, dzięki któremu dzieci podopiecznych ośrodka przyjechały dziś do Pałacu Prezydenckiego.

 

Stowarzyszenie prowadzi od 2011 roku hospicjum stacjonarne w Żorach, które obecnie może zapewnić  jednoczesną opiekę paliatywną trzydziestu chorym. Organizuje także wiele imprez kulturalnych o charakterze charytatywnym oraz inicjuje i realizuje kampanie społeczne promujące ideę opieki paliatywno-hospicyjnej. Nie zapomina też o rodzinach pacjentów, które w trudnym doświadczeniu pozostają często pomijane i osamotnione. Choroba natomiast jest cierpieniem nie tylko dla osoby nią dotkniętej, ale wpływa negatywnie na życie wszystkich członków rodziny. W trakcie opieki nad chorym najbliżsi mogą skorzystać z pomocy psychologa i kapelana, a po jego odejściu brać udział w spotkaniach grup wsparcia.

 

Szczególną troską otoczone zostają dzieci, dla których organizowane są wyjścia kulturalno-rekreacyjne oraz wycieczki. Dzięki jednej z inicjatyw stowarzyszenia dzieci osób korzystających z opieki hospicjum przyjechały na kilkudniową wycieczkę do Warszawy, w ramach której zwiedziły m.in. Pałac Prezydencki, o którym opowiedziała im Pierwsza Dama. Młodzi goście dowiedzieli się również jak wyglądają przygotowania do wizyt głów państw w Polsce oraz wyjazdy Pary Prezydenckiej zagranicę.

 

Z przedstawicielami stowarzyszenia i obecnymi na spotkaniu opiekunami Agata Kornhauser-Duda rozmawiała o rozwijającej się w Polsce idei opieki hospicyjnej oraz o modelach opieki realizowanych u naszych zachodnich sąsiadów.

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” prowadzi również domową opiekę paliatywno-hospicyjną przeznaczoną dla osób, które z różnych powodów chorują w samotności lub też ich stan nie pozwala rodzinie na samodzielną opiekę. Osieroconym dzieciom swoich pacjentów organizacja udziela wsparcia też poprzez stypendia, pomoc w nauce i finansowanie zajęć pozaszkolnych. (KS)

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu