Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 listopada 2018

Młodzi patrioci z wizytą w Pałacu Prezydenckim

  |   Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Pałac Prezydencki | Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

O pracy na rzecz dobra wspólnego, akcjach charytatywnych i patriotyzmie młodych rozmawiała Pierwsza Dama z młodzieżą, która odwiedziła Pałac Prezydencki w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. 

 

Uczniowie siódmej klasy warszawskiej Szkoły Podstawowej im. Adama Próchnika na co dzień, pod czujnym okiem swojej wychowawczyni pani Ewy Wiktor-Sass, aktywnie działają na rzecz osób wykluczonych społecznie – przewlekle chorych, niepełnosprawnych i starszych. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali wyjątkowy pokaz artystyczny,  który zaprezentowali w jednym z Domów Pomocy Społecznej. Wśród wzruszonych patriotycznym występem seniorów byli nawet ci, którzy są starsi od Niepodległej! Dziś fragmenty tego widowiska uczniowie, na zaproszenie Pierwszej Damy, wykonali w Pałacu Prezydenckim.

 

- Muszę Wam bardzo serdecznie podziękować za to, że tak pięknie włączyliście się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesteście niezwykle zaangażowaną młodzieżą, co ogromnie mnie cieszy – przywitała gości Agata Kornhauser-Duda. - Najbardziej wzruszył mnie fakt, że nie tylko daliście wyraz swojej radości, że odzyskaliśmy 100 lat temu niepodległość, ale również, że rozumiecie patriotyzm, jako pracę dla dobra wspólnego – podkreśliła Pierwsza Dama.

 

Podczas występu w Pałacu Prezydenckim zabrzmiały „Legiony”, „Rota” i inne patriotyczne utwory, wśród nich modlitwa „Ojczyzna to nasz dom”. To wyjątkowy wiersz, ponieważ został napisany specjalnie z okazji jubileuszu przez jednego z uczniów klasy i znalazł się w zbiorze „100 modlitw za Polskę” – wydanym w  ramach konkursu Tygodnika Niedzieli, który odbył się pod Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. Na spotkaniu z panią Prezydentową modlitwę „Ojczyzna to nasz dom” zaprezentował sam autor.

 

– Dziękuję, za to, że jesteście młodymi patriotami i, ciesząc się z odzyskanej niepodległości, dzielicie się tą radością z innymi – gratulowała Pierwsza Dama. – Serdeczne podziękowania i wyrazy szacunku kieruję do Państwa – zwróciła się Agata Kornhauser-Duda do przedstawicieli rodziców – bo to Państwo w pierwszej kolejności uczycie dzieci patriotyzmu. 

 

 

 

Na początku listopada, by uczcić urodziny Niepodległej, uczniowie wypuścili w niebo 100 biało-czerwonych balonów z życzeniami dla Polski. Upamiętnili także postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, zapalając znicz przed jego pomnikiem w Warszawie, a w szkolnym konkursie „Wielcy matematycy niepodległej Polski” siódmoklasiści zdobyli trzy pierwsze miejsca. Ale na tym ich świętowanie się nie kończy. W planach ambitnej młodzieży m.in. spotkanie międzypokoleniowe z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości z osobami chorującymi na Alzheimera w Dziennym Domu Pomocy Społecznej.

 

– Jesteście świetnym zespołem – mówiła Pierwsza Dama, z podziwem przysłuchując się opowieści uczniów o ich zaangażowaniu w akcje charytatywne oraz codziennych szkolnych doświadczeniach. Młodzi goście z zaciekawieniem słuchali z kolei Agaty Kornhauser-Dudy, która mówiła o swoim projekcie debat „Eksperci pytają Młodych”, wspomnieniach z wizyt oficjalnych Pary Prezydenckiej, m.in. o etiopskiej szkole prowadzonej przez polskie siostry zakonne i swoich doświadczeniach w pracy dobroczynnej. (WP)

Poleć znajomemu