Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 27 listopada 2018

Pierwsze Damy Polski i Bułgarii o profilaktyce wczesnego wykrywania nowotworu piersi

  |   Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa odwiedziły szpital Majczin Dom w Sofii Pierwsze Damy rozmawiały z lekarzami specjalistami i personelem medycznym o diagnostyce raka piersi, ryzyku zachorowania i stanie wiedzy o chorobie wśród społeczeństw UE Pierwsze Damy rozmawiały z lekarzami specjalistami i personelem medycznym o diagnostyce raka piersi, ryzyku zachorowania i stanie wiedzy o chorobie wśród społeczeństw UE Pierwsze Damy rozmawiały z lekarzami specjalistami i personelem medycznym o diagnostyce raka piersi, ryzyku zachorowania i stanie wiedzy o chorobie wśród społeczeństw UE Pierwsze Damy rozmawiały z lekarzami specjalistami i personelem medycznym o diagnostyce raka piersi, ryzyku zachorowania i stanie wiedzy o chorobie wśród społeczeństw UE Pierwsze Damy rozmawiały z lekarzami specjalistami i personelem medycznym o diagnostyce raka piersi, ryzyku zachorowania i stanie wiedzy o chorobie wśród społeczeństw UE Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa zwiedziły najważniejsze ekspozycje należącego do Narodowej Galerii Sztuki Narodowego Muzeum Etnograficznego Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa zwiedziły najważniejsze ekspozycje należącego do Narodowej Galerii Sztuki Narodowego Muzeum Etnograficznego Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa zwiedziły najważniejsze ekspozycje należącego do Narodowej Galerii Sztuki Narodowego Muzeum Etnograficznego Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa zwiedziły najważniejsze ekspozycje należącego do Narodowej Galerii Sztuki Narodowego Muzeum Etnograficznego Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa zwiedziły najważniejsze ekspozycje należącego do Narodowej Galerii Sztuki Narodowego Muzeum Etnograficznego Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa zwiedziły najważniejsze ekspozycje należącego do Narodowej Galerii Sztuki Narodowego Muzeum Etnograficznego Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa zwiedziły najważniejsze ekspozycje należącego do Narodowej Galerii Sztuki Narodowego Muzeum Etnograficznego Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa zwiedziły najważniejsze ekspozycje należącego do Narodowej Galerii Sztuki Narodowego Muzeum Etnograficznego

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama zostali we wtorek oficjalnie powitani w Sofii przez Prezydenta Republiki Bułgarii Rumena Radewa z Małżonką. Po rozmowach Par Prezydenckich Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa odwiedziły szpital Majczin Dom w Sofii, w którym rozmawiały z lekarzami specjalistami i personelem medycznym o diagnostyce raka piersi, ryzyku zachorowania i stanie wiedzy o chorobie wśród społeczeństw UE.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) rocznie na całym świecie raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet, a ponad 500 tys. umiera z jego powodu. Mimo rozwijającej się medycyny oraz zaawansowanych badań naukowych przyczyny powstawania tego typu nowotworu nadal nie są znane. Pierwsze Damy rozmawiały o wzrastającym z wiekiem ryzyku zachorowania oraz o programach i kampaniach edukacyjnych dla kobiet. Podczas spotkania podkreślono, że wczesna wykrywalność nowotworu ma decydujące znaczenie dla procesu leczenia, szczególnie że zachorowalność na raka piersi stale wzrasta. Szpital w Sofii przywiązuje wielkie znaczenie do profilaktyki. Obecnie wdraża metodę opartą na technologii polskiej myśli innowacyjnej.  

 

 

Pojawienie się choroby jest momentem zachwiania dotychczasowej jakości życia, dlatego ogromną rolę w procesie leczenia odgrywa również kondycja psychiczna chorego. A zależy ona nie tylko od indywidualnych predyspozycji, ale także od więzi społecznych, nastawienia osób bliskich czy prawa do zatrudnienia. Ma ono wpływ na sytuację materialną chorej, a często także na poziom samorealizacji, który z kolei wpływa na wolę walki o zdrowie. Pierwsze Damy zgodziły się, że ogromną wartość niosą grupy wsparcia, organizacje pacjentów i ruchy społeczne, które w swojej działalności skupiają się na szerzeniu wiedzy na temat tego typu nowotworów oraz udzielaniu pomocy osobom dotkniętym chorobą. Agata Kornhauser-Duda wyraziła uznanie dla Amazonek, które w swoich stowarzyszeniach dbają o jakość życia leczonych kobiet, zabiegają o dostęp do terapii oraz utrwalają przekonanie, że diagnoza nowotworu piersi bardzo często nie jest jeszcze wyrokiem.

 

 

Zobacz także: Pierwsza Dama na gali częstochowskich Amazonek Małżonka Prezydenta solidaryzuje się z wcześniakami Agata Kornhauser-Duda od lat angażuje się w inicjatywy wspierające wcześniaki. Małżonki Prezydentów rozmawiały również o obchodzonym niedawno Światowym Dniu Wcześniaka oraz o gigantycznym postępie ostatniego dwudziestolecia w skutecznym ratowaniu najmniejszych noworodków. 

 

Po zakończeniu wizyty w sofijskim szpitalu Agata Kornhauser-Duda i Desislava Radewa zwiedziły najważniejsze ekspozycje należącego do Narodowej Galerii Sztuki Narodowego Muzeum Etnograficznego. W budynku dawnego pałacu królewskiego, powstałego zaraz po ustanowieniu niepodległego państwa bułgarskiego ze stolicą w Sofii, znajdują się m.in. typowe dla codziennego życia Bułgarów w różnych epokach wyroby drewniane, instrumenty muzyczne i meble. Za jeden z najciekawszych zbiorów uznawana jest kolekcja poświęcona hafciarstwu charakterystycznemu dla bułgarskiej sztuki folkloru. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu