Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 grudnia 2018

Pierwsza Dama w Gidlach o patriotyzmie i świątecznym czasie dla najbliższych

  |   Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Gidle w województwie łódzkim Uczniowie jednej z najstarszych szkół w kraju opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w obchody odzyskania niepodległości Uczniowie jednej z najstarszych szkół w kraju opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w obchody odzyskania niepodległości Uczniowie jednej z najstarszych szkół w kraju opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w obchody odzyskania niepodległości Małżonka Prezydenta obejrzała bożonarodzeniową inscenizację w wykonaniu uczniów Małżonka Prezydenta obejrzała bożonarodzeniową inscenizację w wykonaniu uczniów Małżonka Prezydenta obejrzała bożonarodzeniową inscenizację w wykonaniu uczniów - Bardzo się cieszę, że pielęgnują Państwo tę piękną, jasełkową tradycję - mówiła Pierwsza Dama - Bardzo się cieszę, że pielęgnują Państwo tę piękną, jasełkową tradycję - mówiła Pierwsza Dama - Bardzo się cieszę, że pielęgnują Państwo tę piękną, jasełkową tradycję - mówiła Pierwsza Dama - Bardzo się cieszę, że pielęgnują Państwo tę piękną, jasełkową tradycję - mówiła Pierwsza Dama - Bardzo się cieszę, że pielęgnują Państwo tę piękną, jasełkową tradycję - mówiła Pierwsza Dama Małżonka Prezydenta obejrzała bożonarodzeniową inscenizację w wykonaniu uczniów Małżonka Prezydenta obejrzała bożonarodzeniową inscenizację w wykonaniu uczniów Małżonka Prezydenta obejrzała bożonarodzeniową inscenizację w wykonaniu uczniów Małżonka Prezydenta obejrzała bożonarodzeniową inscenizację w wykonaniu uczniów Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Gidle w województwie łódzkim Agata Kornhauser Duda spotkała się z pedagogami i pracownikami szkoły Do Pierwszej Damy dołączył Prezydent Andrzej Duda Do Pierwszej Damy dołączył Prezydent Andrzej Duda Para Prezydencka odwiedziła Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach Para Prezydencka odwiedziła Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach Para Prezydencka odwiedziła Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach

Stulecie odzyskania suwerenności jest powodem do dumy, a niezwykłą rocznicę świętują Polacy w całym kraju. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego włączyli się w obchody, biorąc udział w wielu przedsięwzięciach i inicjatywach, o czym Pierwsza Dama przekonała się podczas wizyty w placówce.

 

W piątek Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Gidle w województwie łódzkim, gdzie uczniowie jednej z najstarszych szkół w kraju opowiedzieli o swoim zaangażowaniu w niepodległościowe inicjatywy. - Wraz z mężem uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach związanych ze Stuleciem Odzyskania Niepodległości. Oboje marzyliśmy o tym, by radość z życia w wolnej i suwerennej Polsce wszyscy Polacy wyrażali na własny sposób - mówiła Pierwsza Dama. Młodzi ludzie podzielili się z Małżonką Prezydenta emocjami i wrażeniami, jakie towarzyszyły im oraz dzieciom z młodszych klas podczas przygotowań do konkursów bibliotecznych, informatycznych, historycznych oraz do przedsięwzięć o charakterze pozaszkolnym. Młodzi patrioci byli uczestnikami happeningu pt. „Nad dębem orzeł biały”, jednak największym przeżyciem był dla nich udział w spektaklu wystawionym 11 listopada na gidelskim rynku. Pierwsza Dama pogratulowała artystom odwagi, a także podziękowała za wkład mieszkańców w oba wydarzenia. - Jestem bardzo wdzięczna za ogromną kreatywność i niezwykłe zaangażowanie - powiedziała uczniom.

 

 

Zgodnie z coroczną tradycją podopieczni szkoły podstawowej zorganizowali akcję „Kartka dla Marszałka”, a w trwającym jubileuszowym roku wzięli udział również w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „100 kartek na 100-lecie Niepodległości”. - Bardzo serdecznie dziękuję nauczycielom szkoły za wszystkie działania podjęte w tym roku oraz za przekazywanie dzieciom i młodzieży wartości patriotycznych - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

 

Podczas wizyty Małżonka Prezydenta obejrzała nie tylko prace plastyczne przygotowane z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, ale także inscenizację w wykonaniu uczniów, która wprowadziła wszystkich gości w magiczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. - Bardzo się cieszę, że pielęgnują Państwo tę piękną, jasełkową tradycję wywodzącą się ze średniowiecznych misteriów franciszkańskich - mówiła Pierwsza Dama, zaznaczając, że za twórcę Jasełek uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Agata Kornhauser-Duda złożyła życzenia, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były czasem radosnym, spokojnym, spędzonym w gronie najbliższych, a nadchodzący Nowy Rok przyniósł wiele dobrego.

 

 

Swoją wrażliwość i zaangażowanie uczniowie Szkoły Podstawowej w Gidlach wykorzystują podczas całorocznych działań charytatywnych kierowanych do osób ubogich i chorych, a także niosąc pomoc bezdomnym zwierzętom. Jak zauważyła Pierwsza Dama, patriotyzm to miłość do ojczyzny rozumiana także jako pomaganie innym. Wśród wielu niepodległościowych zajęć w listopadzie najmłodsi gidlanie nie zapomnieli również o opuszczonych i zaniedbanych mogiłach. Placówka prowadzi także pozalekcyjne zajęcia sportowe i artystyczne. Starsi uczniowie bardzo chętnie wspierają też młodszych kolegów, organizując im m.in. „Czytanie na śniadanie”, podczas którego zapoznają maluchy z bajkami i opowiadaniami. Ponieważ młodzież bierze udział w Narodowym Czytaniu, Małżonka Prezydenta wymieniła się z uczniami swoimi doświadczeniami z tegorocznej akcji, która po raz pierwszy zaangażowała mieszkańców wszystkich kontynentów.  

 

 

Agata Kornhauser Duda spotkała się z pedagogami i pracownikami szkoły. Dołączył do nich Prezydent Andrzej Duda, który następnie wspólnie z Małżonką odwiedził Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sanktuarium słynącym z Figury Matki Bożej Gidelskiej, uzdrowicielki chorych znajdują się uratowane w czasie zaborów eksponaty. Książki, narzędzia, obrazy, wota uzdrowionych i wiele innych unikatów pokazał Parze Prezydenckiej Przeor Klasztoru. Ocalone zbiory z całej Polski stanowią cenny ślad burzliwej historii naszego państwa. (KS)

 

Poleć znajomemu