Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 stycznia 2019

Pierwsza Dama o profilaktyce i leczeniu raka piersi

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk Spotkanie Pierwszej Damy z przedstawicielkami Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oraz współpracujących z nią środowisk

Od początku pracy w roli Pierwszej Damy Agata Kornhauser-Duda jest szczególnie związana z Federacją Stowarzyszeń „Amazonki”. Swoje pierwsze spotkanie w tym roku odbyła z przedstawicielkami tej organizacji oraz współpracujących z nią środowisk. W Pałacu Prezydenckim panie rozmawiały o edukacji zdrowotnej, promocji badań okresowych czy społecznym postrzeganiu zagrożenia niesionego przez nowotwory.

 

 

- Bardzo się cieszę, że nasze spotkanie zbiegło się z dzisiejszym podpisaniem ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej - mówiła Agata Kornhauser-Duda. We wtorek Prezydent RP złożył podpis pod projektem wieloletniego programu walki z nowotworami. Czytaj więcej >>> - Choroby onkologiczne są drugą przyczyną śmierci w Polsce. Kompleksowa strategia zakłada nie tylko leczenie, ale też edukację – w tym lekarzy – oraz diagnostykę - dodała Pierwsza Dama. Wyraziła także nadzieję na szybkie podjęcie prac parlamentarnych nad projektem.

 

W spotkaniu z Małżonką Prezydenta uczestniczyły Amazonki z całej Polski, które rozmawiały o swoich osobistych doświadczeniach związanych z chorobą oraz o pracy społecznej na rzecz pacjentek onkologicznych. - Najważniejsze jest to, aby ludzie uwierzyli, że z nowotworu można się wyleczyć - akcentowała jedna z Amazonek. Panie mówiły o niezgodnym z rzeczywistością powszechnym wizerunku raka oraz o błędnych wyobrażeniach i niewystarczającej wiedzy pacjentów. Działalność Amazonek stanowi najbardziej wiarygodny przykład, że diagnoza nie jest wyrokiem, a prewencja i odpowiednie leczenie dają ogromne szanse na wyleczenie. Rak piersi dotyka coraz młodsze kobiety, do których wbrew ogólnemu myśleniu, należą także nastolatki, kobiety ciężarne czy karmiące matki. Panie na przykładzie własnym i koleżanek dowodziły, że z powodzeniem można równolegle prowadzić ciążę oraz leczenie onkologiczne, że rak piersi nie wiąże się jednoznacznie z mastektomią, a współczesne możliwości leczenia pozwalają prowadzić normalny tryb życia i pracować zawodowo, nawet w trakcie chemioterapii. Jak zauważyły uczestniczki spotkania, wśród których znalazły się m.in. lekarz onkolog, rehabilitant i psycholog, największą barierę stanowią nieświadomość społeczna, strach i późna diagnoza.

 

 

Zobacz także: Dzień Kobiet w Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama na gali częstochowskich Amazonek Wyniki analizy stanu opieki zdrowotnej w zakresie raka piersi przeprowadzone przez FutureProofing Healthcare w 2018 roku usytuowały Polskę na 22 miejscu (spośród 28 krajów) z wynikiem 48 punktów na 100 możliwych. Dlatego aktywność Amazonek, największej tego typu organizacji na świecie, wiąże się m.in. z tworzeniem kampanii społecznych nastwionych na propagowanie profilaktyki już w szkołach ponadpodstawowych, czy działaniami zmierzającymi do zwiększenia dostępności diagnostyki i leczenia kobietom z mniejszych ośrodków. Młody wiek w przekonaniu wielu Polek wyklucza możliwość zachorowania, z kolei odległość do najbliższego centrum onkologicznego ma często decydujący wpływ na podjęcie lub kontynuację leczenia.

 

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” prowadzi swoją działalność od 1993 roku zrzeszając ochotniczki zaangażowane w niesienie pomocy chorym oraz w prowadzenie akcji informacyjnych na temat nowotworów piersi. Ponadto organizacja m.in. szkoli rehabilitantów i dba o podnoszenie kompetencji przedstawicieli organizacji pozarządowych w zakresie stanowienia prawa. (KS)

 

Poleć znajomemu