Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 27 stycznia 2019

Pierwsza Dama na Światowych Dniach Młodzieży

  |   Polscy pielgrzymi stanowią jedną z najliczniejszych reprezentacji narodowych z Europy podczas ŚDM Polscy pielgrzymi stanowią jedną z najliczniejszych reprezentacji narodowych z Europy podczas ŚDM Z Polakami, którzy przyjechali do Panamy na ŚDM spotkała się Agata Kornhauser-Duda Małżonka Prezydenta rozmawiała z rodakami o zawsze aktualnych wartościach, otwartości na innych i pracy nad zmianą świata na lepsze Małżonka Prezydenta rozmawiała z rodakami o zawsze aktualnych wartościach, otwartości na innych i pracy nad zmianą świata na lepsze Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Małżonka Prezydenta rozmawiała z rodakami o zawsze aktualnych wartościach, otwartości na innych i pracy nad zmianą świata na lepsze Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami biorącymi udział w ŚDM w Panamie Pierwsza Dama obejrzała słynny Kanał Panamski, będący jednym z najważniejszych szlaków handlowych współczesnego świata Pierwsza Dama obejrzała słynny Kanał Panamski, będący jednym z najważniejszych szlaków handlowych współczesnego świata Pierwsza Dama obejrzała słynny Kanał Panamski, będący jednym z najważniejszych szlaków handlowych współczesnego świata Agata Kornhauser-Duda miała okazję zobaczyć wymagający ogromnej precyzji proces śluzowania statków przemierzających Ocean Atlantycki i Pacyfik

Podczas Światowych Dni Młodzieży stanowią jedną z najliczniejszych reprezentacji narodowych z Europy. Do Panamy przyjechali, żeby się modlić, uczyć, rozwijać, pomagać innym i radować. Z polskimi pielgrzymami rozmawiała w kościele pw. św. Łukasza Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Tematem przewodnim tegorocznych ŚDM jest fragment Ewangelii wg św. Łukasza: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa!" - To od tego zdania rozpoczęła się historia, która tak głęboko zmieniła nasz świat. I nadal zmienia. Także dzięki Wam - mówiła Pierwsza Dama. Podkreślała zapał i odwagę oraz przywiązanie do tradycji polskiej młodzieży, jak również jej otwartość na spotkania z innymi ludźmi i na dzielenie się doświadczeniami. - Świadczy o tym również Wasza obecność tutaj, na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Brawo! - kontynuowała, zapewniając o swojej radości i dumie płynącej z widoku tak wielu Polaków aż dziesięć tysięcy kilometrów od kraju. -  Znowu godnie, głośno i dobitnie dacie znać o sobie: o tym, kim jesteście, skąd przybyliście i dlaczego jesteście właśnie tu, z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz z Waszymi braćmi i siostrami z całego świata - podkreśliła Małżonka Prezydenta. Nawiązała tym samym do świadectwa braterstwa, wspólnoty i gościnności, jakimi były ŚDM organizowane w Polsce w 2016 r. - To przesłanie w sposób szczególnie piękny i znaczący przekażą ci z Was, którzy są tutaj jako wolontariusze i członkowie Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - powiedziała Agata Kornhauser-Duda, która dzień wcześniej spotkała się z młodymi ratownikami i podziękowała im za bezinteresowną służbę.

 

 

Młodzi opowiadali Pierwszej Damie o serdeczności Panamczyków oraz o niesamowitej atmosferze panującej na wielobarwnych i rozśpiewanych ulicach. Jak zaznaczali, każdego dnia spotykają się z wdzięcznością pielgrzymów z całego świata, którzy niezwykle ciepło wspominają krakowskie dni młodzieży oraz papieża Jana Pawła II, którego przywołała także Agata Kornhauser-Duda. - Wobec swoich studentów i wychowanków starał się być przyjacielem. (…) Ale też autorytetem, człowiekiem, któremu można było zaufać, bo żył i działał zgodnie z tym, czego nauczał - mówiła. - Szukajcie przyjaźni, rady i pomocy ludzi, którzy postępują zgodnie z tym, w co wierzą i co głoszą. Warto starać się być takim człowiekiem: kimś, na kim inni mogą polegać - radziła Pierwsza Dama. Na zakończenie przypomniała słowa papieża Polaka, które padły w 1997 roku w Poznaniu: „Liczę na was. (...) Znałem młodzież polską i nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski od was zależy”.

 

W imieniu własnym oraz męża Agata Kornhauser-Duda życzyła młodym pielgrzymom „niezapomnianych przeżyć duchowych i nowych sił, żeby zmieniać świat na lepsze”. Dodała, że jest to dzieło, „które, jak wiadomo, najlepiej zaczynać od siebie samego”. Pierwszej Damie towarzyszył Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

 

 

W sobotę Małżonka Prezydenta udała się również nad słynny Kanał Panamski, będący jednym z najważniejszych szlaków handlowych współczesnego świata. Obecnie daje on zatrudnienie 9000 ludzi, a kraj zawdzięcza mu 40-45 proc. swojego PKB. Z tarasu widokowego przy śluzie Miraflores Agata Kornhauser-Duda miała okazję obejrzeć wymagający ogromnej precyzji proces śluzowania statków przemierzających Ocean Atlantycki i Pacyfik. (KS)

Poleć znajomemu