Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 28 stycznia 2019

Rozmowa Pierwszej Damy z papieżem Franciszkiem i spotkanie na pokładzie Daru Młodzieży

  |   Msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka kończąca 34. Dni Młodzieży w Panamie Msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka kończąca 34. Dni Młodzieży w Panamie Małżonka Prezydenta na ostatnim nabożeństwie Światowych Dni Młodzieży w Panamie Małżonka Prezydenta na ostatnim nabożeństwie Światowych Dni Młodzieży w Panamie Małżonka Prezydenta na ostatnim nabożeństwie Światowych Dni Młodzieży w Panamie Msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka kończąca 34. Dni Młodzieży w Panamie Małżonka Prezydenta na ostatnim nabożeństwie Światowych Dni Młodzieży w Panamie Wierni podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie Polscy harcerze służą tysiącom pielgrzymów biorących udział w 34. ŚDM Pierwsza Dama wśród polskich pielgrzymów Małżonka Prezydenta odbyła krótką rozmowę z Ojcem Świętym Małżonka Prezydenta odbyła krótką rozmowę z Ojcem Świętym Małżonka Prezydenta odbyła krótką rozmowę z Ojcem Świętym Pierwsza Dama w panamskim porcie Balboa Pierwsza Dama w panamskim porcie Balboa Spotkanie Pierwszej Damy na pokładzie Daru Młodzieży z uczestnikami Rejsu Niepodległości Spotkanie Pierwszej Damy na pokładzie Daru Młodzieży z uczestnikami Rejsu Niepodległości Spotkanie Pierwszej Damy na pokładzie Daru Młodzieży z uczestnikami Rejsu Niepodległości Spotkanie Pierwszej Damy na pokładzie Daru Młodzieży z uczestnikami Rejsu Niepodległości Małżonka Prezydenta złożyła wpis w księdze pamiątkowej Małżonka Prezydenta złożyła wpis w księdze pamiątkowej Spotkanie Pierwszej Damy na pokładzie Daru Młodzieży z uczestnikami Rejsu Niepodległości Uroczyste spotkanie na pokładzie Daru Młodzieży z udziałem Pierwszej RP i Prezydenta Panamy Uroczyste spotkanie na pokładzie Daru Młodzieży z udziałem Pierwszej RP i Prezydenta Panamy Spotkanie Pierwszej Damy na pokładzie Daru Młodzieży z uczestnikami Rejsu Niepodległości Uroczyste spotkanie na pokładzie Daru Młodzieży z udziałem Pierwszej RP i Prezydenta Panamy Spotkanie Pierwszej Damy na pokładzie Daru Młodzieży z uczestnikami Rejsu Niepodległości Uroczyste spotkanie na pokładzie Daru Młodzieży z udziałem Pierwszej RP i Prezydenta Panamy Uroczyste spotkanie na pokładzie Daru Młodzieży z udziałem Pierwszej RP i Prezydenta Panamy Uroczyste spotkanie na pokładzie Daru Młodzieży z udziałem Pierwszej RP i Prezydenta Panamy Spotkanie Pierwszej Damy na pokładzie Daru Młodzieży z uczestnikami Rejsu Niepodległości Spotkanie Pierwszej Damy na pokładzie Daru Młodzieży z uczestnikami Rejsu Niepodległości

W niedzielę Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła we mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, który podczas homilii apelował „byśmy nauczyli się bliskości, codzienności, a przede wszystkim braterstwa”. Po kończącym 34. Światowe Dni Młodzieży nabożeństwie Pierwsza Dama odbyła krótką rozmowę z Ojcem Świętym, który wyraził wdzięczność za udział Polaków w organizacji panamskiego święta oraz docenił tak liczną reprezentację naszego kraju. Wśród ponad 3 500 pielgrzymów z Polski zgromadzonych na błoniach imienia św. Jana Pawła II w Metro Park byli obecni również członkowie Rejsu Niepodległości.

 

 

Wieczorem Małżonka Prezydenta osobiście pogratulowała załodze „niezwykłego uczczenia stulecia polskiej suwerenności”. Na pokładzie Daru Młodzieży wyraziła przekonanie, że inicjatywa zapisze się w historii, a uczestnicy wyprawy budują na całym świecie dobry wizerunek Polski i Polaków. Podczas niemal rocznej podróży w najważniejszych portach kilku kontynentów odbywają się wydarzenia kulturalne i artystyczne promujące nasz kraj. Żaglowiec stał się niepowtarzalnym tłem do różnorodnych działań: koncertów, wystaw oraz spektakli. Zobacz także: Małżonka Prezydenta w Panamie: Jestem dumna widząc polskie barwy narodowe Mieszkańcy ponad dwudziestu miast mają okazję oglądać wystawy About Poland, Drogi do Wolności, Kobiety Niepodległości czy przedsięwzięcia tematyczne dotyczące generała Józefa Hallera i Bronisława Piłsudskiego. Wizytom w portach Bordeaux i Singapur towarzyszyły również spektakle akrobatyczne na linach. W każdym z odwiedzanych portów polska kultura i gospodarka promowane są również poprzez rozmowy o charakterze dyplomatycznym czy biznesowym. Każdorazowo statek udostępniany jest zwiedzającym, a na pokładzie organizowane są liczne spotkania z miejscową Polonią oraz z lokalnymi władzami. Rejs jest wspólnym wydarzeniem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. Łącznie w wyprawie weźmie udział ponad 900 osób w wieku 18-26 lat. Każdy etap podróży gromadzi na jednostce 130 osób, w tym laureatów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez ministerstwo oraz praktykantów uczelni morskich z Gdyni i ze Szczecina.

 

 

Zobacz także: Pierwsza Dama na Światowych Dniach Młodzieży - To ogromne wyzwanie: zdobyć się na odwagę i ruszyć w nieznane śladami najsłynniejszych w dziejach podróżników - mówiła Pierwsza Dama w panamskim porcie Balboa, gdzie spotkała się z uczestnikami wyprawy. Opowiadali oni o codziennych obowiązkach oraz o szerzeniu przesłania rejsu, jakim jest zaakcentowanie w globalnej przestrzeni publicznej wyjątkowej polskiej rocznicy. Andrzej Duda przekazał załodze, która rozpoczęła wielką przygodę w maju ubiegłego roku, specjalnie na tę okazję wykonane bandery oraz dzwon. W Panamie Małżonka Prezydenta życzyła młodym, aby eskapada pozostawiła w ich sercach i umysłach trwały ślad, by uczestnicy podróży wrócili z niej „nieco innymi ludźmi: bardziej doświadczonymi, lepiej znającymi własne umiejętności, pewniejszymi siebie i przekonanymi o tym, jak ważna jest współpraca, wzajemne wsparcie i solidarność”.

 

 

Agata Kornhauser-Duda po spotkaniu z młodymi żeglarzami wzięła udział w uroczystym przyjęciu na pokładzie Daru Młodzieży. Pierwsza Dama gratulowała imponującej inicjatywy uczestnikom i organizatorom rejsu, a przedstawicielom panamskich władz oraz komitetu organizacyjnego podziękowała za niezwykłe doświadczenie, jakim dla siedmiuset tysięcy pielgrzymów stały się Światowe Dni Młodzieży. - Wspaniała atmosfera, życzliwość i gościnność mieszkańców Panamy pozostaną w naszych sercach i w naszej wdzięcznej pamięci - podkreśliła. Prezydent Panamy Juan Carlos Varela, wspominając swoją wizytę w Krakowie, z uznaniem wypowiadał się o naszych rodakach, zarówno w kontekście realizacji ŚDM w lipcu 2016 r., jak i zaangażowania polskiej strony w powodzenie tegorocznych uroczystości. Agata Kornhauser-Duda na ręce panamskiego przywódcy złożyła podziękowania za okazane zaufanie, jakim obdarzył nie tylko przedstawicieli polskiej dyplomacji, ale też wolontariuszy i harcerzy zaproszonych do pełnienia wymagającej służby medycznej w Panamie.

 

Zobacz także: Prezydent wziął udział we mszy św. kończącej Światowe Dni Młodzieży Prezydenci Polski i Panamy rozmawiali o współpracy gospodarczej Pierwsza Dama zwróciła uwagę, że ŚDM stanowią świadectwo, że „niezależnie od odległości geograficznych (…) łączy nas wiara chrześcijańska, ewangeliczne przykazania i wartości, zasady miłości bliźniego i solidarności, zwłaszcza z najbardziej potrzebującymi wsparcia”. Zaakcentowała, że młodzi ludzie powinni formować w sobie postawę aktywności wobec cudzych potrzeb i otwartości na współdziałanie. - Jeśli teraz będą przejęci ideałami dobra wspólnego, to w przyszłości mają szansę wiele zmienić na świecie - wyjaśniła.

 

 

 

Wśród zaproszonych na Dar Młodzieży Polaków byli m.in. Nuncjusz Apostolski, Prymas Polski i inni przedstawiciele duchowieństwa, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ambasador RP w Panamie, Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz przedstawiciele Polonii. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu