Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 13 lutego 2019

Rozmowa Agaty Kornhauser-Dudy z Małżonką Wiceprezydenta USA

  |   Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z Karen Pence, Małżonką Wiceprezydenta USA Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z Karen Pence, Małżonką Wiceprezydenta USA

Para Prezydencka powitała w środę Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, który wraz z Małżonką rozpoczął swoją pierwszą wizytę w Polsce. W 1. Bazie Lotnictwa Transportowego obie Pary Prezydenckie spotkały się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, a następnie w Belwederze odbyła się rozmowa Par Prezydenckich. Później Agata Kornhauser-Duda i Karen Pence miały okazję do dyskusji o wspólnych obszarach działalności.

 

 

Pierwsza Dama oraz Małżonka Wiceprezydenta USA są pedagogami z wieloletnim stażem dlatego w ramach pełnionych obecnie funkcji szczególnie angażują się w kwestie związane ze szkolnictwem. W trakcie poczęstunku panie wymieniły się spostrzeżeniami nt. współczesnych strategii i wyzwań edukacyjnych obserwowanych w polskim i amerykańskim systemie kształcenia. Karen Pence mówiła o indywidualnym procesie edukacyjnym w kontekście idei terapii sztuką, której jest gorącą orędowniczką. W Polsce również wiele ośrodków szkolno-wychowawczych i placówek opiekuńczych docenia pozytywny wpływ środków artystycznych na rozwój podopiecznych oraz ich zdrowie psychiczne. Artterapię praktykuje się najczęściej wśród dzieci i młodzieży oraz seniorów i osób chorych. O niezwykłych efektach tej formy pracy Agata Kornhauser-Duda przekonała się w ubiegłym roku w Radwanowicach, gdzie obejrzała występ grupy teatralno-muzycznej działającej przy Warsztacie Terapii Zajęciowej. czytaj więcej >>> 

 

 

Innym z podjętych przez Pierwszą Damę i Karen Pence tematów była kobieca służba wojskowa oraz rzadko poruszana w debacie publicznej kwestia ogromnego wpływu zobowiązań zawodowych żołnierza na życie całej jego rodziny. Agata Kornhauser-Duda opowiedziała o szczególnym wymiarze ofiarności i zaangażowania z perspektywy kobiet ze służb i formacji mundurowych, które podzieliły się swoimi doświadczeniami w Pałacu Prezydenckim w trakcie Zobacz także: Mundurowy Dzień Kobiet w Pałacu Prezydenckim ubiegłorocznego Dnia Kobiet. Z kolei Małżonka Wiceprezydenta USA przybliżyła działania fundacji angażującej się we wsparcie rodzin wojskowych, której jest założycielką.

 

Agata Kornhauser-Duda i Karen Pence spotkają się w najbliższy piątek podczas wizyty w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu