Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 26 lutego 2019

Agata Kornhauser-Duda z wizytą w domu opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

  |   Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche Wizyta Pierwszej Damy w Domu Wspólnoty Fundacji L'arche

Fundacja L'Arche jest międzynarodową organizacją wspierającą dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce prowadzonych jest sześć domów całodobowej opieki, a jeden z nich odwiedziła we wtorek Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Zobacz także: Wyjątkowa terapia integracyjna O niezależnym życiu osób niepełnosprawnych na spotkaniu z Pierwszą Damą Pierwsza Dama zapoznała się z misją fundacji podczas spotkania z mieszkańcami domu w warszawskiej Radości, ich asystentami i wolontariuszami. Idea wszystkich placówek opiera się na tworzeniu indywidualnych relacji między podopiecznymi, a ich asystentami oraz wspólnoty wszystkich mieszkańców i opiekunów. Najważniejszym zadaniem jest akceptacja ludzkich słabości i odmienności, ale przede wszystkim aktywizowanie osób z niepełnosprawnością i przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu.

 

 

 

Małżonka Prezydenta już od progu przekonała się o gościnności i otwartości mieszkańców Domu Wspólnoty. W pełnej rodzinnego ciepła atmosferze opowiadali oni o poczuciu przynależności i więziach z innymi osobami niepełnosprawnymi oraz swoimi opiekunami. Nie zabrakło zdjęć i wspomnień z wyjazdów, wyjść kulturalnych i warsztatów. To dzięki fundacji jej podopieczni czują się potrzebni i nabierają wiary we własne siły i możliwości. Część z nich pracuje zawodowo, natomiast każdy mieszkaniec ma swoją rolę w domu i współpracuje z innymi dla wspólnego dobra. Każdy podopieczny uczy się dostrzegać i cenić własną wartość oraz rozwijać talenty podczas warsztatów terapii zajęciowej. W spotkaniu uczestniczyły również osoby żyjące poza ośrodkiem, które objęte są programami dla niepełnosprawnych prowadzonymi przez fundację. Im i ich rodzinom asystenci pomagają podczas załatwiania spraw urzędowych, wizyt u lekarzy, poszukiwania pracy. Uczą też poruszania się po mieście, korzystania z instytucji kultury, a czasem zwyczajnie towarzyszą w czasie wolnym.


 

 

Agata Kornhauser-Duda obejrzała spektakl „Teatru Lalek z niepełnosprawnością” należący do projektu edukacyjnego skierowanego do dzieci i młodzieży szkolnej. Głównymi bohaterami przedstawienia były postaci z różnego typu niepełnosprawnościami, które poprzez scenki z codziennego życia uwrażliwiają odbiorców na swoje szczególne potrzeby.  Pierwsza Dama dołączyła też do zajęć ceramicznych, gdzie uczyła się wykonywania glinianych ozdób. Stoisko Fundacji L'Arche można odwiedzić podczas bożonarodzeniowego Kiermaszu Charytatywnego SHOM, który od kilku lat wspiera Agata Kornhauser-Duda.

 

Fundacja L'Arche prowadzi program „Wzmocnić głos niemocnych” polegający na standaryzacji opieki w małych domach dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, współpracuje z uczelniami i innymi ośrodkami, a także środowiskami zainteresowanymi zagadnieniem jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas rozmowy z przedstawicielami zarządu mówiono o modelach pracy z osobami niepełnosprawnymi, kolejnych celach organizacji, jej funkcjonowaniu i dotychczasowych osiągnięciach. Szczególnie akcentowano rosnącą potrzebę tworzenia tego typu placówek jako alternatywy dla dużych ośrodków. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu