Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 5 marca 2019

O działalności ZHP na rzecz osób z niepełnosprawnościami

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z Anną Nowosad, Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego Spotkanie Pierwszej Damy z Anną Nowosad, Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego Spotkanie Pierwszej Damy z Anną Nowosad, Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego

Działalność ZHP wśród niepełnosprawnych dzieci i młodzieży była tematem rozmowy Pierwszej Damy z Anną Nowosad, Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.

 

Nieprzetarty Szlak jest programem ZHP wspierającym osoby niepełnosprawne poprzez działania drużyn w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej i domach pomocy społecznej. Panie rozmawiały m.in. o doświadczaniu harcerskich aktywności i tradycji wśród dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Wspólne aktywności nie tylko pełnią funkcję integracyjną, ale przede wszystkim pozwalają osobom Zobacz także: Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju z niepełnosprawnościami na samodzielność. Podejmowanie decyzji, nauka autonomicznego działania - także poprzez popełnianie błędów - są szalenie ważnymi czynnikami wpływającymi na rozwój i funkcjonowanie społeczne członków Nieprzetartego Szlaku. W ramach programu - pod opieką wyspecjalizowanej kadry - organizowane są warsztaty, obozy oraz szereg aktywności artystyczno-kulturalnych. Małżonka Prezydenta mówiła o ogromnym szacunku i wdzięczności dla opiekunów osób niepełnosprawnych, które cechuje „specyficzna empatia, otwartość i skupienie na cudzych potrzebach”.

 

 

Goszcząca we wtorek w Pałacu Prezydenckim Naczelnik ZHP mówiła również o współpracy związku z zagranicznymi organizacjami skautowymi, o najbliższych działaniach i wyzwaniach na kolejne lata. Podzieliła się z Pierwszą Damą przebiegiem przygotowań do organizacji Europejskiego Jamboree 2020 oraz projektu Jamboree 2023. Z kolei latem tego roku kadra ZHP z całej Polski spotka się na wspólnym zlocie. Będzie on okazją do podnoszenia kwalifikacji i rozwijania umiejętności oraz wymiany doświadczeń instruktorskich. (KS)

 

Poleć znajomemu