Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 kwietnia 2019

Małżonka Prezydenta w Centrum Charytatywnym w Olsztynie

  |   Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie Wizyta Pierwszej Damy w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie

- Jest to niezwykłe miejsce, społeczność ludzi o otwartych, dobrych sercach, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych - mówiła Pierwsza Dama w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie. Wzięła tam udział w spotkaniu z personelem hospicjum domowego prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej, jego podopiecznymi i ich rodzinami. Zespół lekarzy, psychologów, pielęgniarek oraz innych specjalistów, a także  liczne grono wolontariuszy pełni obecnie opiekę nad łącznie niemal 140 osobami dorosłymi oraz dziećmi. Podczas wizyty Pierwsza Dama rozmawiała o powstającym Hospicjum Stacjonarnym dla Dzieci, które będzie pierwszą tego typu placówką w województwie warmińsko-mazurskim, w której pacjenci otrzymają profesjonalne wsparcie medyczne i rehabilitację. Ponadto rodziny nauczą się zajmowania chorym dzieckiem, a po jego stracie zostaną otoczeni zrozumieniem i troską.

 

 

 

Olsztyński Caritas prowadzi również Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Kobiet oraz Ich Dzieci, ofiar przemocy. Mogą one korzystać z hostelu, pomocy psychologicznej, socjalnej i prawnej, a także wsparcia pedagogicznego oraz medycznego. Agata Kornhaser-Duda rozmawiała o trudnych doświadczeniach i drodze do samodzielnego, bezpiecznego życia z mamami przebywającymi pod opieką centrum. - Jestem niezwykle wdzięczna za ciepło, miłość i pomoc, dzięki którym odzyskałam równowagę życiową - mówiła była podopieczna placówki, która dzieli się swoją wiedzą z kobietami borykającymi się z podobnymi trudnościami.

 

 

Działalność Caritas Archidiecezji Warmińskiej prowadzona jest także dzięki wsparciu wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas oraz innych jednostek. Zaangażowani w niesienie pomocy potrzebującym młodzi ludzie opowiedzieli Pierwszej Damie o prowadzonych zbiórkach żywności, koncertach charytatywnych i kwestach. - Nie chodzi o dodatkowe punkty w szkole, ale o to, żeby się przydać - powiedział jeden z wolontariuszy. Uczniowie angażują się też w pomoc osobom starszym, zabierają je na zakupy, do kina, czy pomagają w domowych porządkach. Czytając bajki małym pacjentom hospicyjnym pomagają im zapomnieć na chwilę o chorobie, a rodziców odciążają w opiece. - Dziękuję za to, że jesteście z nimi, bo często zamiast pomocy materialnej potrzebne jest dobre słowo, gest potrzymania za rękę, dawanie komuś - w tej często bardzo trudnej sytuacji - poczucia, że nie jest sam - podkreślała Pierwsza Dama. Młodzież mówiła o swoich doświadczeniach podczas pracy na rzecz pacjentów onkologicznych, osób bezdomnych czy znajdujących się w innej trudnej sytuacji życiowej. - Życzę Wam, żeby ten zapał, który macie w sobie nigdy nie zgasł, byście swoimi działaniami pociągli za sobą innych ludzi - powiedziała Małżonka Prezydenta. Przypomniała piękne słowa Jana Pawła II, który mówił, że „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. - Myślę, że te słowa wspaniale do Was pasują - zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Młodzi wolontariusze chętnie opowiadali o sobie, ale byli też ciekawi życia Pierwszej Damy. Pytali o rolę Małżonki Prezydenta, ludzi, których poznaje, ale też o ulubione seriale i zakupy. Wolontariusze intersesowali się tym jak ubiera się Agata Kornahsuer-Duda w czasie prywatnym, gdzie spotyka się z przyjaciółmi i jakie ma marzenia.

 

Caritas Archidiecezji Warmińskiej prowadzi również m.in. Rodzinne Domy Dziecka, Ośrodek Pomocy Uzależnionym, Schronisko Młodzieżowe, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz łaźnię i jadłodajnię dla bezdomnych, a także Centrum Zdrowia i świetlicę. (KS)

 

 

Poleć znajomemu