Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 kwietnia 2019

Małżonka Prezydenta: Musimy wspólnie budować wizerunek Polaków w krajach ich zamieszkania

  |   Uczestnicy XX Pielgrzymki do Ojczyzny „Wielkanoc w Polsce” odwiedzili Pałac Prezydencki Z Polakami ze świata spotkała się Pierwsza Dama W jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyli Polacy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Mołdawii i Brazylii W jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyli Polacy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Mołdawii i Brazylii W jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyli Polacy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Mołdawii i Brazylii W jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyli Polacy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Mołdawii i Brazylii W jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyli Polacy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Mołdawii i Brazylii W jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyli Polacy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Mołdawii i Brazylii W jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyli Polacy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Mołdawii i Brazylii W jubileuszowej pielgrzymce uczestniczyli Polacy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Mołdawii i Brazylii

Z wielką radością Agata Kornhauser-Duda przyjęła w Pałacu Prezydenckim uczestników XX Pielgrzymki do Ojczyzny „Wielkanoc w Polsce”. Polacy z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Mołdawii i Brazylii goszczący w kraju swoich przodków nie kryli wzruszenia i radości z wizyty. Wielu pielgrzymów - potomków dawnych zesłańców - odwiedziło Polskę po raz pierwszy w życiu.

 

 

Pierwsza Dama w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy i własnym podkreślała, że możliwość goszczenia rodaków w Pałacu Prezydenckim jest ogromnym zaszczytem. - Sprawy Polaków za granicą, a także wszystkich osób pochodzenia polskiego, które są rozsiane po całym świecie bardzo leżą na sercu mojemu mężowi oraz całej Kancelarii, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że musimy wspólnie budować wizerunek Polaków w krajach ich zamieszkania - powiedziała.

 

 

Zobacz także: Para Prezydencka spotkała się z uczestnikami akcji „Wielkanoc w Polsce” Spotkanie Pierwszej Damy z Polakami z Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy i Rosji W trakcie wizyty w Polsce uczestnicy pielgrzymki zwiedzają miejsca szczególne dla pamięci narodowej, jak Kraków, Częstochowę, Warszawę oraz Lublin. - Jest to także niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć współczesną Polskę, która dzięki wysiłkom naszego społeczeństwa bardzo dobrze się rozwija - akcentowała Pierwsza Dama.

 

Pielgrzymkę co roku organizuje Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie”, którego misją jest utrzymywanie więzi z rodakami, „których los i historia wykluczyły z granic naszej ojczyzny”, a także Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Już po raz drugi wydarzenie odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej. - Bardzo serdecznie dziękuję za przywiązanie do Polski i pielęgnowanie polskości - mówiła Agata Kornhauser-Duda. Wyraziła wdzięczność za przekazywanie młodemu pokoleniu polskich wartości, historii, tradycji i kultury. - Spotykamy się w bardzo szczególnym czasie, bo w oktawie Świąt Wielkanocnych, a to jedno z najważniejszych świąt religijnych w Polsce. Ma bardzo szczególną i piękną obrzędowość, o czym mogli się Państwo przekonać, spędzając ostatnie dni w polskich rodzinach - zauważyła Pierwsza Dama, życząc wszystkim zebranym gościom wszelkiej pomyślności. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski.

 

 

Zobacz także: Spotkanie opłatkowe z nauczycielami i działaczami oświatowymi Związku Polaków na Białorusi - Trudno nawet wyrazić słowami wdzięczność za to, ze możemy się spotkać - mówił inicjator akcji „Wielkanoc w Polsce”, Zbigniew Wojciechowski. Zwrócił uwagę, że w ramach wszystkich edycji wydarzenia Polskę odwiedziło ok. ośmiuset rodaków mieszkających za granicą. -  Jednak, gdy weźmiemy pod uwagę potomków pielgrzymów, którzy w ślad za nimi udali się do Polski na studia lub w ramach repatriacji, będzie to już wiele tysięcy osób: wszystko dzięki pielgrzymkom na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat - wyjaśnił.

 

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Pielgrzymki do Ojczyzny odbywa się w dniach 18-30 kwietnia. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu