Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 13 maja 2019

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła hospicjum w Żorach

  |   Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Hospicjum w Żorach Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Hospicjum w Żorach Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami śląskiej placówki Małżonka Prezydenta rozmawiała także z personelem medycznym oraz wolontariuszami Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach W spotkaniu uczestniczyły także osierocone dzieci, którym placówka zapewnia pomoc w nauce, wsparcie psychologa i wspólne wycieczki W spotkaniu uczestniczyły także osierocone dzieci, którym placówka zapewnia pomoc w nauce, wsparcie psychologa i wspólne wycieczki Małżonka Prezydenta rozmawiała także z personelem medycznym oraz wolontariuszami Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach Małżonka Prezydenta rozmawiała także z personelem medycznym oraz wolontariuszami Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach Małżonka Prezydenta rozmawiała także z personelem medycznym oraz wolontariuszami Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach Małżonka Prezydenta rozmawiała także z personelem medycznym oraz wolontariuszami Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach Małżonka Prezydenta rozmawiała także z personelem medycznym oraz wolontariuszami Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach Małżonka Prezydenta z zarządem oraz personelem medycznym Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach

Jak mówią pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych, Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach jest dziełem ludzi, którzy poświęcają swój czas i zdolności na rzecz innych. Placówka zajmuje się opieką paliatywną i hospicyjną stacjonarną oraz domową, prowadzi też ośrodek rehabilitacji, a także wsparcie psychologiczne dla podopiecznych i ich bliskich. W poniedziałek placówkę odwiedziła Agata Kornhauser-Duda. 

 

 

Opieka paliatywna polega na wsparciu chorych w ich codzienności, uznając jednocześnie umieranie za normalne zjawisko i etap życia każdego człowieka. Praca ta oparta jest na empatii, życzliwości i serdeczności, tak by pomagać podopiecznym cieszyć się życiem do ostatnich chwil. Hospicjum domowe ma na celu zapewnienie opieki w zaciszu domowym pacjenta, a ośrodek stacjonarny nieuleczalnie chorym, którzy z różnych powodów nie mogą być objęci hospicyjną opieką domową. – To są dla mnie osobiste, ogromnie ważne doświadczenia, kiedy mogę gościć w takiej placówce – mówiła Pierwsza Dama. Agata Kornhuaser-Duda odwiedziła chorych przebywających w ośrodku stacjonarnym. Niektórzy z nich mówili o swoich życiowych doświadczeniach, rodzinie i pracy zawodowej, inni o chorobie i godzeniu się z losem. Wszyscy przyznawali, że przebywanie pod opieką ośrodka przynosi im nieocenioną ulgę i spokój. Towarzystwo osób znajdujących się w podobnym położeniu oraz wsparcie personelu dają pacjentom poczucie zrozumienia i bezpieczeństwa.

Zobacz także: Dzieci pacjentów hospicyjnych u Pierwszej Damy Małżonka Prezydenta rozmawiała z pracownikami medycznymi placówki oraz wolontariuszami o codziennym utrzymywaniu jak najlepszej jakości życia chorych. Uśmierzenie dokuczliwych objawów, zaspokojenie potrzeb oraz towarzyszenie pacjentowi podczas jego odchodzenia w sposób, jaki on sam sobie wybrał są esencją pracy hospicyjnej. Pierwsza Dama z całego serca podziękowała całej kadrze ośrodka „za niesamowitą pracę”. – Miałam okazję zobaczyć w jak piękny sposób Państwo są z pacjentami. Serdecznie dziękuję za wielkie serce, za niezwykłą empatię, za tak indywidualne podejście do każdego z chorych – podkreślała. Pracownicy i wolontariusze mówili o satysfakcji z dzielenia się cierpliwością i pokorą, ale też bezcennej nauce jaką niesie obcowanie z potrzebującymi. – Pacjenci dodają nam skrzydeł –  wyznała jedna z wolontariuszek. Pierwsza Dama przywołała słowa patrona hospicjum, Jana Pawła II, który głosił, że „całe to cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego "ja" na rzecz tych, których dotyka cierpienie”. –  To właśnie kwintesencja tego, co Państwo robią. (…) Miłość bliźniego to bycie blisko, potrzymanie za rękę, rozmowa – zwracała uwagę Małżonka Prezydenta.  

 

 

Zobacz także: Pierwsza Dama z wizytą u pacjentów hospicyjnych Nieuleczalna choroba osoby bliskiej wpływa negatywnie na jej całe otoczenie, dlatego Hospicjum im. Jana Pawła II opiekuje się również rodzinami swoich pacjentów, szczególną uwagę skupiając na dzieciach. Dla nich organizowane są grupy wsparcia, pomoc w nauce, ale też wyjścia kulturalno-rekreacyjne i wycieczki. Podczas spotkania w Żorach najmłodsi rozmawiali z Pierwszą Damą o szkole, nauce rachunku prawdopodobieństwa i rozrywkach. Dzieci pytały, czy Małżonka Prezydenta prowadzi samochód, które ze spotkań w trakcie kadencji męża uważa za najpiękniejsze, a także jakie wydarzenia zapadły jej najbardziej w pamięć.

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych prowadzi hospicjum stacjonarne w Żorach od 2011 roku. Może zapewnić jednoczesną opiekę paliatywną trzydziestu chorym. (KS, materiały własne Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach)

 

 

 

Poleć znajomemu