Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 12 czerwca 2019

Spotkania Pierwszej Damy w Waszyngtonie

  |   Przylot Pary Prezydenckiej do Waszyngtonu Spotkanie Par Prezydenckich Spotkanie Pierwszych Dam w Białym Domu Spotkanie Pierwszych Dam w Białym Domu Rozmowa w cztery oczy Agaty Kornhuaser-Dudy i Melanii Trump Spotkanie Pierwszej Damy z zasłużoną na rzecz amerykańskiej Polonii i Polaków w kraju działaczką - Kayą Mirecką-Ploss Spotkanie Pierwszej Damy z zasłużoną na rzecz amerykańskiej Polonii i Polaków w kraju działaczką - Kayą Mirecką-Ploss

Para Prezydencka, która składa oficjalną wizytę w Waszyngtonie, spotkała się w Białym Domu z Prezydentem Donaldem Trumpem i jego Małżonką. Następnie Melania Trump przyjęła Agatę Kornhauser-Dudę na śniadaniu wydanym z okazji pobytu Pierwszej Damy RP w USA.

 

Panie spotykały się już podczas wizyty amerykańskiej Pary Prezydenckiej w Polsce w związku ze Szczytem Trójmorza, jak również, kiedy w ubiegłym roku Andrzej Duda z Małżonką wizytowali Waszyngton. Dzięki temu panie doskonale orientują się we wzajemnych obszarach działalności i podejmowanych w krajach inicjatywom, dlatego środowa rozmowa upłynęła wokół wspólnych doświadczeń z zakresu edukacji i działalności charytatywnej.

 

Melnia Trump przybliżyła Pierwszej Damie RP wyniki podsumowania projektu „Be Best”, o którym panie rozmawiały ubiegłym razem w Waszyngtonie. Agata Kornhauser-Duda i Melania Trump o cyberprzepomocy >>> 

 

 

Zobacz także: Pierwsze Damy w Belwederze i Centrum Nauki Kopernik Małżonki Prezydentów podjęły temat odpowiedzialności dorosłych obywateli za przygotowanie młodych ludzi na przeciwności, z jakimi przyjdzie im się skonfrontować w dorosłym świecie. Misją „BB” jest m.in. dbałość o zdrowie fizyczne i emocjonalne młodych Amerykanów, jak również przeciwdziałanie uzależnieniom od opiatów. Agata Kornhauser-Duda podzieliła się z Melanią Trump swoimi spostrzeżeniami ze spotkań z młodzieżą w Ośrodku Terapii Uzależnień, który odwiedziła w lutym tego roku. Pierwsza Dama RP wyraziła przekonanie, że pracę nad leczeniem uzależnień i przeciwdziałaniu destrukcyjnym zachowaniom należy kontynuować nawet po zakończeniu terapii. To wtedy młodzi ludzie wracają do środowiska, które przyczyniło się do powstania choroby. Dojrzałość społeczna w opiece nad młodym pokoleniem dotyczy też wsparcia dzieci dotkniętych niepełnosprawnością, szczególnie gdy ich starzejący się rodzice z trudem pełnią opiekę nad dorosłymi chorymi.

 

Zobacz także: Pierwsza Dama w ośrodku terapii uzależnień: To jest walka o najwyższą stawkę - o Wasze życie Panie rozmawiały także o swoich wizytach w Afryce w kontekście tamtejszej edukacji i pomocy charytatywnej. Agata Kornhauser-Duda opowiedziała także o niedawnym wyjeździe na Ukrainę w ramach akcji Pomoc Polkom na Wschodzie. Małżonka Prezydenta RP odwiedziła polskie rodziny w ich domach, a także odbyła spotkania z polonijną młodzieżą. Wizyta była okazją do zaobserwowania silnych więzi społeczności lokalnej polskiego pochodzenia i dbałości o wspólną kulturę, a wśród młodych ludzi niezwykłej pasji i zaangażowania wkładanych w naukę języka polskiego. Pierwsza Dama RP podkreśliła, że uczniowie swoją pracą dają piękny przykład postaw patriotycznych, które mogą być inspiracją dla ich rówieśników w kraju i na całym świecie.

 

Wieczorem lokalnego czasu Agata Kornhauser-Duda spotkała się z Kayą Mirecką-Ploss, zdaniem wielu przedstawicieli amerykańskiej polonii, najważniejszą Polką na emigracji. Pochodząca ze śląskiej rodziny pisarka, projektantka mody i działaczka społeczna szczególną troską objęła dzieci z rodzinnych stron, których ojcowie zginęli w katastrofach górniczych. Wraz z Jolantą Kwaśniewską organizowała dla małych pokrzywdzonych Polaków wakacje marzeń, dzięki którym USA odwiedziło już ponad 200 dzieci: sieroty po górnikach, po gołębiarzach, którzy zginęli w katastrofie katowickiej hali, mali mieszkańcy Jedwabnego. Panie rozmawiały o dobroczynności i służbie osobom najbardziej potrzebującym. Pierwsza Dama wyraziła wdzięczność za niesłychane zaangażowanie rodaczki w udzielanie pomocy młodym Polakom, wspieranie ich kształcenia i rozwoju.

 

 

Kaya Mirecka-Ploss powołała do życia fundację „Dzieci Śląska” prowadzącą programy stypendialne i staże skierowane do młodych Polaków. Założyła też Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, dysponujący prawami autorskimi i intelektualnymi Jana Karskiego. Ufundowane przez nią stypendium im. Jana Karskiego otrzymało blisko 50 studentów. Podczas rozmowy panie podniosły również kwestię budowania wizerunku Polaków w krajach ich zamieszkania.

 

Urodzonej w 1924 roku Kai Mireckiej-Ploss Pierwsza Dama życzyła zdrowia i jak najwspanialszych rezultatów misji pracy na rzecz innych. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu