Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 15 czerwca 2019

Małżonka Prezydenta w Reno w Nevadzie

  |   Wizyta Pierwszej Damy w ośrodku pomocy socjalnej Catholic Charities Wizyta Pierwszej Damy w ośrodku pomocy socjalnej Catholic Charities Wizyta Pierwszej Damy w ośrodku pomocy socjalnej Catholic Charities Wizyta Pierwszej Damy w ośrodku pomocy socjalnej Catholic Charities Wizyta Pierwszej Damy w ośrodku pomocy socjalnej Catholic Charities Wizyta Pierwszej Damy w ośrodku pomocy socjalnej Catholic Charities Spotkanie Pierwszej Damy z młodymi mamami w Casa de Vida Spotkanie Pierwszej Damy z młodymi mamami w Casa de Vida Spotkanie Pierwszej Damy z młodymi mamami w Casa de Vida Spotkanie Pierwszej Damy z młodymi mamami w Casa de Vida Spotkanie Pierwszej Damy z młodymi mamami w Casa de Vida Spotkanie Pierwszej Damy z młodymi mamami w Casa de Vida Rozmowa Pierwszej Damy z pracownikami w Casa de Vida Rozmowa Pierwszej Damy z pracownikami w Casa de Vida Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady Wizyta Małżonki Prezydenta w siedzibie Uniwersytetu Nevady

Podczas trwającej wizyty Pary Prezydenckiej w USA, Pierwsza Dama odwiedziła ośrodek pomocy socjalnej Catholic Charities of Northern Nevada, spotkała się z nastoletnimi mamami, a następnie z kadrą Uniwersytetu Nevady. 

 

 

W Reno u podnóża gór Sierra Nevada znajduje się siedziba ośrodka pomocy Catholic Charities, gdzie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z jego podopiecznymi i pracownikami. Katolickie Organizacje Charytatywne Północnej Nevady koncentrują się na szerokiej pomocy socjalnej w całym stanie. Wspierają procesy wyjścia z ubóstwa i pokonywania barier na drodze do samowystarczalności, otaczają opieką rodziny i dzieci, zapewniają żywność i pomoc mieszkaniową, a także reprezentują interesy uchodźców. W każdym miesiącu pomoc otrzymuje średnio ponad dwadzieścia tysięcy osób. W skali roku z usług Catholic Charities korzysta więcej niż siedem milionów potrzebujących.

 

Pierwsza Dama rozmawiała z pracownikami ośrodka o działalności socjalnej i charytatywnej, dobrych praktykach w procesie niesienia pomocy potrzebującym, a także o mechanizmach uwrażliwiania społeczeństwa na potrzeby innych. Prężne działanie organizacja zawdzięcza m.in. dwustu pracownikom etatowym i wsparciu aż sześciu tysięcy wolontariuszy, którzy podczas wizyty Małżonki Prezydenta pracowali m.in. przy wydawaniu posiłków. Pierwsza Dama odwiedziła także magazyn, gdzie przechowywane są odzież, żywność i środki czystości.

 

 

 

Catholic Charities prowadzi między innymi ośrodek, w którym udzielane jest wsparcie ciężarnym nastolatkom w tym wyjątkowym, ale często i trudnym czasie. Pierwsza Dama poznała przyszłe oraz świeżo upieczone mamy w „Casa de Vida” - spokojnym domu wielorodzinnym, gdzie bezpieczna, rodzinna atmosfera i całodobowa opieka łagodzą stres podopiecznych, a edukacja rodzicielska i pomoc socjalna przygotowują dziewczęta do przyszłej roli samodzielnych i odpowiedzialnych rodziców. Małżonka Prezydenta przywołała spotkania, które odbyła w Zobacz także: Pierwsza Dama z wizytą w Domu Samotnej Matki w Chicago Wspólne święto mam i dzieci w Otwocku Domu Samotnej Matki w Chicago i w Centrum Interwencji Kryzysowej w Otwocku. Kobiety, które spotkała wtedy Pierwsza Dama opowiadały jak w trakcie pobytu w placówkach nabierały pewności siebie, podejmowały pracę, kontynuowały edukację. Otoczone życzliwością, mądrością i wsparciem innych ludzi nabierały pewności siebie i siły, uczyły się niezależności oraz wdzięczności z otrzymanego – mimo nieprzychylnego momentu życiowego – macierzyństwa. Pierwsza Dama obiecała trzymać kciuki za młode mamy i ich pociechy, życzyła im zdrowia i odwagi.  

 

 

Następnie Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w siedzibie Uniwersytetu Nevady, gdzie wzięła udział w spotkaniu z kadrą uczelni. Podczas rozmowy zgodzono się, że deficyt naukowców związanych z szeroko pojętymi naukami ścisłymi jest bolączką ogólnoświatową.  Rozmawiano o prowadzonym przez placówkę kształceniu naukowców w zakresie m.in. inżynierii lądowej, czy trzęsień ziemi, ale także medycyny i nauk humanistycznych. Uczelnia jest rozpoznawana na całym świecie nie tylko ze względu na edukację i kształcenie liderów nauk ścisłych, ale również w dziedzinach takich jak literatura, dziennikarstwo, studia baskijskie, nauki społeczne i psychologia. Jest także siedzibą School of Journalism, która wykształciła sześciu laureatów nagrody Pulitzera. Pierwsza Dama jest pasjonatką literatury i orędowniczką czytelnictwa, została więc zaproszona do odwiedzenia imponującej uniwersyteckiej biblioteki. Prócz bogatego księgozbioru placówka wyróżnia się pełnym zdygitalizowaniem. Wyszukiwanie książek odbywa się tu z użyciem nowoczesnych robotów.

 

 

 

Obszar Reno znany jest z wielu kopalń, w tym złota i srebra. To właśnie John Mackay, potentat górniczy, był jednym z fundatorów Uniwersytetu. Małżonka Prezydenta odwiedziła muzeum znajdujące się na terenie kampusu, w którym można zobaczyć próbki kopalin, a także zwiedziła Mackay Mines Building - jeden z najnowszych budynków UNR, w którym uczą się studenci kierunków ścisłych. Po gmachu oprowadziła Pierwszą Damę prof. Anna Panorska, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, która w gronie profesorów UNR jest jedyną kobietą. Agata Kornhauser-Duda była pod wrażeniem skali kompleksu uniwersyteckiego oraz nowoczesnych technologii oddanych na użytek studentów i wykładowców.

 

Wieczorem lokalnego czasu Para Prezydencka udała się do San Franciso. (KS)

 

Poleć znajomemu