Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 czerwca 2019

Spotkanie Pierwszej Damy z Księżną Akishino

  |   Spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy z Jej Cesarską Wysokością Księżną Akishino Spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy z Jej Cesarską Wysokością Księżną Akishino Spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy z Jej Cesarską Wysokością Księżną Akishino Spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy z Jej Cesarską Wysokością Księżną Akishino Spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy z Jej Cesarską Wysokością Księżną Akishino

Japoński następca tronu Książe Akishino z małżonką składają wizytę w Polsce. W piątek Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama powitali na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Parę Książęcą. Następnie odbyła się rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy z Księciem i Księżną, po czym Agata Kornhauser-Duda zaprosiła Jej Cesarską Wysokość Księżną Akishino na spotkanie do Sali Rokoko.

 

 

Księżna mówiła o International Board on Books for Young People - wspieranej przez siebie międzynarodowej organizacji propagującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz o planowanej wizycie w polskiej siedzibie IBBY. Misją stowarzyszenia jest m.in. wspieranie rozwoju literatury, a także wiedzy o niej wśród dzieci i młodzieży, promocja wartościowych publikacji oraz integracja różnych środowisk związanych z książką dla młodego czytelnika. Agata Kornhauser-Duda opowiedziała o swoim zaangażowaniu w promocję czytelnictwa, Zobacz także: Para Prezydencka gościła japońską Parę Książęcą [PL/ENG] przybliżyła też ideę akcji Narodowe Czytanie. Stulecie odzyskania niepodległości wpłynęło na atmosferę ubiegłorocznej edycji wydarzenia, które kontynuowane było przez dwanaście miesięcy. Czytaliśmy wówczas aż dwie publikacje: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „44 teksty Antologii Niepodległości”. Na lekturę najnowszej odsłony wydarzenia Para Prezydencka zaproponowała polskie nowele. Księżna wyraziła uznanie dla Polaków, którzy licznie uczestniczą we wspólnym czytaniu, zarówno w kraju, jak i na świecie. Księżna Kiko wspomniała również o swoim pobycie w Polsce sprzed wielu lat, kiedy wspólnie z rodzicami odwiedziła m.in. Kraków. Rodzinne miasto Pierwszej Damy jest uznawane w Polsce za stolicę kultury, tak jak Kioto w Japonii. Wśród nawiązań do podobieństw między naszymi krajami znalazło się wielopłaszczyznowe łączenie tradycji z nowoczesnością. Na zakończenie spotkania Agata Kornhauser-Duda wręczyła Księżnej Kiko osobisty podarunek: zbiór krakowskich legend przełożonych na język japoński. Następnie panie udały się na oficjalne śniadanie, które Para Prezydencka wydała na cześć Księcia i Księżnej Akishino.  

 

Wizyta Pary Książęcej w Polsce odbywa się z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu