Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 4 lipca 2019

Pierwsza Dama: Edukacja jest najlepszą inwestycją we wzmacnianie pozycji polskiej mniejszości narodowej

  |   Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy Finał Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi z udziałem Pierwszej Damy

Już po raz trzeci na Ukrainie i Białorusi odbyła się Olimpiada Historii Polski. W Belwederze Małżonka Prezydenta uhonorowała laureatów wydarzenia organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym.

 

 

 

Pierwsza Dama wyraziła radość, że już drugi rok z rzędu ma okazję spotkać się z młodymi miłośnikami historii Polski. Czytaj więcej >>> Uczestnikom konkursu złożyła gratulacje w imieniu własnym i Prezydenta Andrzeja Dudy. – Odnieśliście wspaniały sukces – zapewniła Pierwsza Dama. Celem olimpiady jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży zamieszkałej i uczącej się na Ukrainie i Białorusi, rozwijanie zainteresowań historycznych oraz tworzenie warunków do pogłębiania wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu historii Polski. – Przede wszystkim chciałabym podziękować Wam za to, że podjęliście wyzwanie, jakim jest nauka historii kraju Waszych przodków – powiedziała Małżonka Prezydenta. Wyjaśniła, że zdaje sobie sprawę z ogromu trudu i pracy zainwestowanych w Zobacz także: Małżonka Prezydenta gościła Polaków z Białorusi przygotowanie się do tej niełatwej, gdyż obejmującej swoim zakresem historię od średniowiecza do współczesności, olimpiady. Wyróżnieniami w projekcie skierowanym do polskiej młodzieży szkolnej z Ukrainy i Białorusi są nie tylko nagrody rzeczowe i pobyt w Warszawie, ale przede wszystkim indeks na jeden z polskich uniwersytetów państwowych. – Cieszy mnie, że chcecie związać swoją przyszłość z Polską. Mam nadzieję, że będziecie się tutaj czuli jak u siebie w domu, czego z całego serca Wam życzę – mówiła Pierwsza Dama. – Oświadczyła, że jest "głęboko przekonana, że edukacja jest najlepszą inwestycją we wzmacnianie pozycji polskiej mniejszości narodowej w krajach jej zamieszkania. – Ta pozycja naszych rodaków za granicą, w społecznościach, w których przyszło im żyć, ma istotny wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków – uzupełniła Agata Kornahauser-Duda.

 

 

Małżonka Prezydenta wspomniała swoje niedawne spotkanie z Polakami z Białorusi - Sybirakami i weteranami walk o niepodległość. – To zawsze są trudne i bolesne rozmowy, ale też bardzo pouczająca lekcja historii polskiego narodu i państwa. Naszym wspólnym Zobacz także: Pierwsza Dama z wizytą w sobotniej szkole języka polskiego Pierwsza Dama na Ukrainie z młodymi liderami środowisk polskich obowiązkiem jest przekazywanie tej wiedzy młodemu pokoleniu – powiedziała Pierwsza Dama.

 

Małżonka Prezydenta „słowa uznania, wdzięczności i szacunku” skierowała też do nauczycieli, którzy przygotowali młodzież do udziału w olimpiadzie.  Podziękowała im za pomoc w kształtowaniu i umacnianiu świadomości historycznej młodzieży, a poprzez to wspieranie polskiej tożsamości w miejscu zamieszkania naszych rodaków, a także za „wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i w poszanowaniu dla kultur i tradycji, zarówno kraju pochodzenia, jak i kraju zamieszkania”.

 

 

W trzeciej edycji olimpiady wzięło udział ponad 300 dzieci z trzech ostatnich klas szkół ogólnokształcących. Zdobywca pierwszej nagrody otrzymał indeks do jednej z polskich uczelni:  Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Lubelskiego im. Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Opolskiego lub Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pierwsza Dama doceniła również organizatorów wydarzenia, dziękując im za „nowatorskie spojrzenie na potrzebę upowszechniania polskiej historii wśród młodego pokolenia Polaków za naszą wschodnią granicą”. (KS)

 

 

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu