Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 10 lipca 2019

Pierwsza Dama wspiera kampanię "Wykorzystaj czas na życie"

  |   Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Debata w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie" z udziałem Pierwszej Damy Warsztaty dla pacjentek Warsztaty dla pacjentek Warsztaty dla pacjentek Warsztaty dla pacjentek

W Białymstoku odbyła się kolejna konferencja zainicjowana przez Fundację "Żyjmy zdrowo" podnosząca kwestię życia kobiet z zaawansowanym stadium raka piersi. Wydarzenie towarzyszyło II etapowi kampanii "Wykorzystaj czas na życie" pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, która podkreślała istotną rolę przedsięwzięcia, mającego na celu edukację pacjentek i całego społeczeństwa na temat choroby i jej postrzegania. – Jest to kampania wspierająca i motywująca kobiety z zaawansowanym rakiem piersi do aktywnego życia (…). Jednak przede wszystkim jest to kampania, która przełamuje stereotypowe myślenie o raku piersi, a także stereotypowe postrzeganie pacjentek z tą chorobą – mówiła Pierwsza Dama.

 

 

W ocenie Agaty Kornhauser-Dudy niezwykle istotne jest uświadamianie, że ciężka choroba nie powinna i nie musi wykluczać kobiet z funkcjonowania w codziennym życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Mówiła, że działania pacjentek pokazują, że potrafią one wypracować w sobie motywację oraz odpowiednie nawyki i postawy. ­– Swoją godną naśladowania postawą udowadniają Panie, że warto cieszyć się każdą chwilą życia i dziękuję Wam, że jesteście tak wspaniałą inspiracją dla kobiet w podobnej sytuacji i kobiet w ogóle – powiedziała Pierwsza Dama, zwracając się do działaczek.

 

 

 

 

Podczas konferencji odbyły się panele dyskusyjne z udziałem pacjentek, lekarzy z Białostockiego Centrum Onkologii, przedstawicieli organizacji pozarządowych i klubów Amazonek. Iwona Schymalla, prezes Fundacji "Żyjmy zdrowo", podsumowując dotychczasowe działania kampanii, mówiła, że przed rozpoczęciem akcji w 2016 r. o raku piersi mówiło się niewiele, albo wręcz był tematem tabu. Pierwsza Dama wyraźnie akcentowała, że siłę i odwagę chorych kobiet „możemy wspólnie wspierać poprzez zrozumienie, empatię, poprzez wyciągniętą dłoń”. – Ale żeby ta pomoc była naprawdę skuteczna i mądra, to potrzebna jest wiedza. I dlatego tak ważne są akcje edukacyjne, jak ta, w której dziś uczestniczymy – wyjaśniła. Dyskutowano o podnoszeniu jakości leczenia i opiece nad pacjentkami także po zakończeniu leczenia. Zwracano uwagę na wykluczenie społeczne kobiet, które doświadczają nieuleczalnej choroby. Mówiono o braku zrozumienia pracodawców dla osób chorych, a także o zmaganiach kobiet nie tylko z chorobą, ale też strachem i samotnością. Działaczki z różnych regionów w Zobacz także: Pierwsza Dama o profilaktyce i leczeniu raka piersi Pierwsza Dama na gali częstochowskich Amazonek kraju podkreślały, że bardzo ważne jest wpieranie pacjentek i ich rodzin, bo choroba dotyka nie tylko chorego, ale też jego bliskich i przyjaciół. Przekonywano jednocześnie, że dzięki postępowi medycyny i nowym możliwościom terapeutycznym rak piersi stał się chorobą przewlekłą, z którą można kontynuować dotychczasowe aktywności zawodowe i prywatne. Agata Kornhauser-Duda wyraziła przekonanie, że w społeczeństwie „potrzebna jest specyficzna zdolność postawienia się na miejscu drugiej osoby i uznania jej perspektywy za równoprawną”. Przytoczyła słowa ks. Tischnera, który pisał, że „musimy spojrzeć na siebie niejako z zewnątrz, ja twoimi, ty moimi oczami, musimy porównać w rozmowie nasze widoki i dopiero w ten sposób jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to z nami naprawdę jest”. – Ze wszystkich postaw i doświadczeń życiowych kobiet, ale przy wsparciu rodziny i zaangażowanej postawie lekarzy możemy wyciągnąć bardzo ważną lekcję: człowieczeństwa, miłości, bliskości i wrażliwości – powiedziała Pierwsza Dama.

Na zakończenie wydarzenia dołączyła do warsztatów psychologicznych, podczas których pacjentki mówiły o przekonaniach i roli emocji w procesie budowania relacji z otoczeniem. (KS, PAP)

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu