Pierwsze Damy Polski i Litwy u osób z niepełnosprawnością intelektualną

Wizyta litewskiej Pary Prezydenckiej w Polsce rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie obie Pary Prezydenckie krótko rozmawiały w Sali Białej, by wkrótce wziąć udział w kolejnych spotkaniach.
Zobacz także: Wizyta Prezydenta Litwy [PL/ENG] Pierwsza Dama RP oraz Małżonka Prezydenta Republiki Litewskiej odwiedziły podopiecznych fundacji dla osób z niepełnosprawnością oraz zawodników Olimpiad Specjalnych Polska, a Prezydenci odbyli spotkanie „w cztery oczy” i przewodniczyli rozmowom plenarnym delegacji.
Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausėdienė zapoznały się z działalnością Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną „Dom” oraz projektu Olimpiad Specjalnych Polska. W salach krawieckiej, tkackiej i plastycznej Pierwsze Damy rozmawiały z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz obejrzały efekty ich pracy. Obie panie były pod ogromnym wrażeniem talentów, z jakimi się zetknęły, bowiem każdy wyrób cechowała niezwykła skrupulatność i precyzja.
Małżonki Prezydentów poznały różnice w funkcjonowaniu warsztatów odbywających się w ośrodku, dowiedziały się, że niektóre prace podopiecznych powstają nawet przez trzy lata, a także podjęły się własnoręcznego przygotowania projektów gobelinów. Poprzez terapię zajęciową osoby z niepełnosprawnością nabywają umiejętności manualnych i intelektualnych.
Udział w warsztatach rozwija także wrażliwość, buduje poczucie własnej wartości oraz przystosowuje do życia w społeczeństwie, w tym do podjęcia pracy. Fundacja ściśle współpracuje z Olimpiadami Specjalnymi Polska, a uczestnicy WTZ korzystają z możliwości treningów i startów w zawodach.
W sali sportowej, gdzie odbywały się treningi tenisa stołowego i bocce, Małżonki Prezydentów nie tylko przyjrzały się zmaganiom zawodników, ale i same spróbowały swoich sił w obu konkurencjach. Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną i zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców z ponad 190 krajów.
Przez sport zawodnicy rozwijają się fizycznie oraz społecznie, gdyż nabywają kompetencji poznawczych, przełamują własne bariery, stają się bardziej otwarci i pewni siebie. Ponieważ w Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną Olimpiady Specjalne tworzą również inicjatywy wpływające na świadomość społeczną dotyczącą potencjału, umiejętności i potrzeb tego środowiska.
Lipiec jest Światowym Miesiącem Inkluzji, dlatego na całym świecie szczególnie teraz podkreśla się ogromne korzyści płynące z aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością intelektualną.
– Odczuwam tu piękne uczucie ciepła i mam nadzieję, że nie po raz Zobacz także: Pierwsza Dama do polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych: Odnieśliście spektakularny sukces ostatni, jak również na poziomie państw, znajdziemy wspólny mianownik i będziemy kroczyć we wspólnocie – powiedziała Małżonka Prezydenta Litwy. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.
Pobyt w Polsce jest pierwszą wizytą oficjalną litewskiej Pary Prezydenckiej. Gitanas Nausėda na urząd prezydenta został zaprzysiężony 12 lipca br. (KS)