Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 31 sierpnia 2019

Uczniowie przywitali nowy rok szkolny z Pierwszą Damą

  |   Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie Agata Kornhauser-Duda na rozpoczęciu roku w szkole Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie

 – To wyjątkowa szkoła, w której nie tylko zdobędziecie rzetelną, merytoryczną wiedzę i będziecie mogli rozwijać swoje zainteresowania, ale nade wszystko znajdziecie tutaj ciepło, życzliwość i zrozumienie – mówiła Agata Kornhauser-Duda uczniom zaprzyjaźnionej społeczności Liceum Polonijnego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie.

 

Nowy rok szkolny rozpoczęło tu dziś ponad 200 młodych Polaków ze Wschodu, m.in. z Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. 

 

  • „Z ogromnym wzruszeniem przekroczyłam próg tej szkoły, która tak serdecznie przyjęła mnie cztery lata temu do swojej społeczności”

Zobacz także: Pierwsza Dama na jubileuszu Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie W kwietniu ubiegłego roku Pierwsza Dama wzięła udział w jubileuszu 25-lecia istnienia Liceum Polonijnego Kolegium św. Stanisława Kostki oraz 15-lecia działalności Szkoły na rzecz Polaków ze Wschodu powracających do Ojczyzny. – Jestem zaprzyjaźniona z tą szkołą i nadal czuję się cząstką jej społeczności – mówiła wówczas Agata Kornhauser-Duda, która od września 2015 roku do czerwca 2016 roku, jako wolontariuszka, prowadziła tu koło języka niemieckiego.

 

Wielokrotnie spotykała się także z młodzieżą podczas szkolnych uroczystości, m.in. zakończenia roku szkolnego czy ślubowania klas pierwszych. W Liceum Polonijnym Para Prezydencka gościła także wspólnie podczas organizowanego tu Dnia Polski.  A w 2016 roku Pierwsza Dama zaprosiła uczniów szkoły do udziału w pierwszej odsłonie swojego projektu debat „Eksperci pytają Młodych” . W Pałacu Prezydenckim młodzież dyskutowała wówczas m.in. o zdrowym stylu życia i samoakceptacji. 

 

 

  • „Bądźcie dumni z tego, że jesteście częścią naszego narodu”

Nawiązując do szczególnego momentu dzisiejszego spotkania – przedednia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Pierwsza Dama podkreślała, jak ważne jest, by młodzi ludzie znali swoją historię, czerpali z niej dumę, lekcję patriotyzmu, ale przede wszystkim wyciągali wnioski służące budowaniu przyszłości. 

 

– Nie mam  wątpliwości, że Kolegium św. Stanisława Kostki to szkoła, która przykłada ogromną wagę do wychowania młodzieży w duchu patriotycznym, opartym na wartościach chrześcijańskich i za to, również w imieniu mojego męża – Prezydenta RP, pragnę Państwu bardzo serdecznie podziękować.

 

Agata Kornhauser-Duda apelowała do młodych Polaków, by odkrywali dziedzictwo kulturowe i tradycję naszego kraju. Gorąco zachęcała także całą społeczność Liceum Polonijnego do wzięcia udziału w zbliżającym się Narodowym Czytaniu. Do szkolnej biblioteki Małżonka Prezydenta przekazała lektury kolejnych odsłon akcji, także polskie nowele, które będą czytane podczas tegorocznej edycji.

 

 

 

________________

Liceum Polonijne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie kontynuuje tradycje elitarnego Gimnazjum i Liceum męskiego, które powstało w 1908 roku. Była to ówcześnie jedyna szkoła, w której można było pod zaborami nauczać w języku polskim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości do utworzonego przy placówce internatu przyjechała po raz pierwszy grupa Polaków z Kresów.

 

Od 2015 roku do szkoły uczęszcza polska młodzież z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu, Mołdawii czy Rosji – w większości potomkowie zesłańców syberyjskich oraz Polaków z Kresów Rzeczypospolitej, którzy za wschodnią granicą znaleźli się na skutek II Wojny Światowej i zmiany granic Polski. W nowym roku szkolnym 2019/2020 w liceum będzie się kształcić ponad 210 uczniów ze Wschodu. (WP)

 

Poleć znajomemu