| | |
A | A | A
Czwartek, 28 stycznia 2016

Pierwsza Dama na Gali Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected]

  |   Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Gala Konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected] Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]” w Pałacu Prezydenckim Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]” w Pałacu Prezydenckim Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]” w Pałacu Prezydenckim Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]” w Pałacu Prezydenckim

Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w czwartek w Gali konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „changes/[email protected]”. Ideą konkursu ogłoszonego w 2014 r. przez organizację „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” było zachęcenie młodzieży do udziału w programach międzynarodowej wymiany, w celu odkrywania mocnych stron i zdolności, które pomogłyby im wejść w życie zawodowe.

 

- Bardzo ważne jest, wybierając swoją przyszłą drogę życiową, a przede wszystkim zawodową, żeby poznać warunki profesji, którą w przyszłości wybierzecie – zwróciła się do młodzieży obecna na uroczystości Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama dodała, że w wymianach między Polską a Niemcami głównie chodzi o to, żeby młodzież poznawała nawzajem swoją kulturę i obyczaje. - Spotkania te służą też niwelowaniu uprzedzeń, czy też zaszłości historycznych. Myślę, że to jest bardzo ważne i będzie procentowało również na przyszłość – mówiła.

 

Spośród 85 zgłoszeń, wyłoniono 18 projektów finałowych, tworzonych we współpracy polskich i niemieckich placówek.

 

W kategorii szkolnej wymiany młodzieży zwyciężył projekt "Poczuj smak współPRACY", stworzony przez Polski Związek Głuchych (Zarząd Główny w Warszawie) oraz Schule beim Jakobsweg (Winnenden). Jest to podróżniczy program kulinarny poświęcony tradycyjnym potrawom Polski i Niemiec, który powstał w czterech językach: polskim, niemieckim oraz migowym obu krajów. Program – zamieszczony na YouTube – ma pokazać pracodawcom potencjał osób z ubytkiem słuchu, a młodych pobudzić do mobilności zawodowej.

 

W tej kategorii przyznano też dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymał projekt "SZANSE BEZ GRANIC – wygraj twój zawód" (I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie i Peter-Paul-Cahensly Schule, Limburg an der Lahn), w którym uczestnicy opracowali grę planszową "JOBO" pomagającą wybrać odpowiedni zawód. Drugie wyróżnienie zdobył "Tydzień zawodowy" (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrzeszowie i SINE-CURA-Schule, Förderschule für Geistigbehinderte, Quedlinburg), który ma ukazać możliwości rynku pracy w Polsce i Niemczech dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

W kategorii pozaszkolnej wymiany młodzieży główną nagrodę zdobył projekt "Szkoła zawodowa – mój pozytywny wybór" (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Franciszka Ratajczaka, Rydzyna i Gemeinnütziger Berufsbildungsverein Guben e.V). Dzięki projektowi uczniowie poznawali pracę ogrodnika, kucharza i piekarza, biorąc udział w szkolnych warsztatach i zajęciach w zakładach pracy. Zgłębiali także system edukacji i rynek pracy w obu krajach.

 

Pierwsze wyróżnienie w tej kategorii przypadło projektowi "Wychowawca Superbohater" (Akademia Ignatianum w Krakowie i St.-Ursula-Berufskolleg des Erzbistums Köln, Düsseldorf), w którym studenci próbowali odpowiedzieć na pytanie "Jak przygotować się do wykonywania zawodu wychowawcy?". Drugie wyróżnienie otrzymała koncepcja "Mobilność zawodowa – drogą do sukcesu?" (Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Kreis Bergstrasse) mająca ułatwić poszukiwanie zatrudnienia na zglobalizowanym rynku pracy.

 

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Das Deutsch-Polnisches Jugendwerk) jest dwunarodową, polsko-niemiecką organizacją. Działa na rzecz porozumienia i współpracy miedzy młodzieżą z Polski i Niemiec. Została utworzona w 1991 r. przez rządy Polski i Niemiec, które w formie umowy międzynarodowej przekazały jej swoje kompetencje w zakresie wspierania polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Posiada dwie równorzędne siedziby: w Warszawie i Poczdamie. Rocznie Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży dotuje ok. 3 tys. spotkań młodzieży.

 

Finaliści Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży „changes/[email protected]”, na zaproszenie Agaty Kornhauser-Dudy, gościli w piątek w Pałacu Prezydenckim. Młodzież z Polski i Niemiec spotkała się z Pierwszą Damą i zwiedziła siedzibę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

(PAP, inf. własna) 
Poleć znajomemu