Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 września 2019

Spotkanie Pierwszej Damy z twórcami komiksu na Narodowe Czytanie 2019

  |   Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z twórcami komiksowych ilustracji do nowel polskich, będących lekturą Narodowego Czytania 2019 Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z twórcami komiksowych ilustracji do nowel polskich, będących lekturą Narodowego Czytania 2019 Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z twórcami komiksowych ilustracji do nowel polskich, będących lekturą Narodowego Czytania 2019 Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z twórcami komiksowych ilustracji do nowel polskich, będących lekturą Narodowego Czytania 2019 Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z twórcami komiksowych ilustracji do nowel polskich, będących lekturą Narodowego Czytania 2019 Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z twórcami komiksowych ilustracji do nowel polskich, będących lekturą Narodowego Czytania 2019 Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z twórcami komiksowych ilustracji do nowel polskich, będących lekturą Narodowego Czytania 2019 Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z twórcami komiksowych ilustracji do nowel polskich, będących lekturą Narodowego Czytania 2019

Najbliższa odsłona Narodowego Czytania zapowiada się wyjątkowo. W tym roku  mija sto lat od opublikowania pierwszego cyklu komiksowego w niepodległej Polsce. Z tej okazji ósmej edycji czytelniczej akcji będzie towarzyszyła okolicznościowa identyfikacja wizualna. Do polskich nowel, będących lekturą tegorocznego wydarzenia, powstały ilustracje, które wzbogacą scenografię podczas realizacji Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie. O komiksowych interpretacjach klasycznych dzieł literatury Pierwsza Dama rozmawiała z twórcami rysunkowych historii, Markiem Oleksickim i Tobiaszem Piątkowskim.

 

 

Specjalnie na potrzeby Narodowego Czytania 2019 artyści stworzyli łącznie 25 plansz komiksowych do wszystkich ośmiu nowel, które będziemy czytać w najbliższą sobotę w ramach ogólnopolskiej akcji. W Pałacu Prezydenckim twórcy opowiedzieli Agacie Kornhauser-Dudzie o procesie powstawania komiksowych elementów, od wyboru fragmentów tekstów poddanych adaptacji, po narysowanie scen i wykorzystane do tego narzędzia. Pierwsza Dama pytała swoich gości o sposoby komponowania ilustracji, przetwarzanie pomysłów na gotowe rysunki czy zastosowane w tym procesie zabiegi. Plansze ukazują utwory tegorocznej edycji w nowatorskiej, oryginalnej interpretacji, która poprzez oszczędne, a jednocześnie bardzo wymowne ilustracje koncentruje się na najważniejszych elementach akcji nowel oraz wydobywa ich kluczowe sensy i przesłania.

 

 

Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z twórcami o roli państwa w promocji kultury i sztuki oraz o przywracaniu do dyskursu publicznego - często zapomnianych już dzieł - dzięki nadaniu im nowej formy i interpretacji.

 

Grafik Marek Oleksicki i scenarzysta Tobiasz Piątkowski, współpracując z Muzeum Powstania Warszawskiego, stworzyli m.in. popularny cykl komiksowy „Bradl”, powstały na kanwie losów jednego z uczestników Powstania Warszawskiego – Kazimierza Leskiego, ps. Bradl.

 

Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Wojciech Kolarski. (KS)

 

 

Poleć znajomemu