| | |
A | A | A
Poniedziałek, 9 września 2019

Europejski Dzień Języków

  |   Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Powitanie Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu Powitanie Pierwszej Damy w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu – Poprzez języki obce jesteśmy w stanie patrzeć na świat oczami ludzi innych narodowości i dzięki temu lepiej ich rozumieć – mówiła Pierwsza Dama Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Europejski Dzień Języków w Pasierbcu Do wydarzenia dołączył Prezydent Andrzej Duda Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Rozmowa Pary Prezydenckiej z uczniami Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu Rozmowa Pary Prezydenckiej z uczniami Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Para Prezydencka podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków

Europejski Dzień Języków przypada 26 września, jednak w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Pasierbcu obchody tego wielokulturowego święta miały miejsce już dziś. Do nauki języków obcych zachęcała Agata Kornhauser-Duda, która odwiedziła małopolską placówkę. Pierwsza Dama mówiła o różnorodności kulturowej i podkreślała korzyści płynące z jej bogactwa. – Właśnie w językach narodowych zawiera się dziedzictwo kultury, historii i zwyczajów – mówiła.

 

 

Małżonka Prezydenta przypomniała słowa J.W. Goethego, który napisał, że dusza narodu żyje w języku. – Poprzez języki obce jesteśmy w stanie patrzeć na świat oczami ludzi innych narodowości i dzięki temu lepiej ich rozumieć – dodała Pierwsza Dama. Podczas spotkania z uczniami Małżonka Prezydenta przekonywała, że nauka języków obcych jest ważna dlatego, że ich znajomość „stanowi podstawę budowania dobrych relacji z innymi narodami”. – Relacji opartych na wzajemnym szacunku, tolerancji, życzliwości i zrozumieniu dla odmiennej kultury i tradycji – kontynuowała. Agata Kornhauser-Duda mówiła także o nowych perspektywach, jakie daje możliwość współpracy z zagranicznymi partnerami, co z kolei ma bezpośredni wpływ na rozwój gospodarki.

 

 

Zobacz także: Spotkanie Małżonki Prezydenta z uczniami z Pasierbca Wiosną ubiegłego roku uczniowie z Pasierbca gościli w Pałacu Prezydenckim. Spotkali się wówczas z Pierwszą Damą i wspólnie z zespołem „Pasierbiocki” z dumą rekomendowali swoją miejscowość, zapraszając Parę Prezydencką do odwiedzin. Andrzej Duda spełnił dziś marzenie dzieci i dołączył do obchodów. Uczniowie przedstawili wielokulturowy repertuar artystyczny, a Parę Prezydencką zaangażowali w rozmowę o nauce języków obcych, pracy i szkole. Dzieci były też ciekawe, którego przedmiotu Małżonka Prezydenta uczyła się najlepiej, jakie wspomnienie z dzieciństwa przywołuje w pamięci najchętniej i jak swoją edukację wspomina Andrzej Duda. Nie zabrakło także harcerskich wspomnień oraz rozmów o Pasierbcu, Małopolsce i jej mieszkańcach, których przywiązanie do ojcowizny, tradycji i wartości Prezydent RP podkreślał szczególnie.

 

 

 

– Bardzo cieszę się, że dziś mogę poznać miejscowość, w której mieszkacie, uczycie się i spędzacie czas – mówiła z kolei Pierwsza Dama, zwracając się do uczniów. Akcentowała, że spotkanie ma miejsce w bardzo szczególnym, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów oraz rodziców czasie: na początku roku szkolnego. Pedagogom Małżonka Prezydenta życzyła „zapału, entuzjazmu, wytrwałości, a nade wszystko uśmiechu, życzliwości i satysfakcji”. – A Wam Uczniowie, życzę żebyście traktowali swoją szkołę jako przestrzeń do rozwijania zainteresowań, talentów i pasji, a także jako miejsce, gdzie zawieracie bliskie, koleżeńskie relacje. (…) Chciałabym, żebyście traktowali szkołę jak miejsce, które otwiera Wasze perspektywy – podkreśliła. Pierwsza Dama wyraziła życzenie, by „nam wszystkim nauka języków obcych sprawiała przyjemność i by dzięki ich znajomości nasze życie stawało się bogatsze, a świat się powiększał, zataczając coraz szersze kręgi i oferując coraz większe możliwości”.

 

 

Para Prezydencka wzięła udział w rozmowie z dyrekcją szkoły oraz z nauczycielami, a na zakończenie wizyty w Pasierbcu Andrzej Duda wraz z Małżonką zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. (KS)

 

Poleć znajomemu