Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 1 października 2019

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim

  |   Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Pałacu Prezydenckim

Obchodzony 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to zdaniem Małżonki Prezydenta doskonała okazja do podkreślania społecznego bogactwa, jakim są seniorzy. Dlatego w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Pierwszej Damy z osobami starszymi z całej Polski. Rozmawiano o postrzeganiu starości, potrzebach emocjonalnych osób starszych, ich pracy na rzecz innych i zabawie. Specjalnie dla bohaterów dzisiejszego wydarzenia zagrała warszawska Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

 

 

Agata Kornhauser-Duda gościła we wtorek seniorów, którzy udowadniają, że zaawansowany wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu pasji i w samorozwoju. – Myślę, że nadal w naszym społeczeństwie istnieje przeświadczenie, że jesień życia to ogromne wyzwanie: czas próby, kiedy osoby starsze zmagają się ze swoimi słabościami, dolegliwościami, chorobami czy różnego rodzaju ograniczeniami i że nie da się temu zapobiec – mówiła Pierwsza Dama. – Ale Państwo jesteście żywym dowodem, że to nieprawda – dodała. Agata Kornhauser-Duda podkreślała, że obecni w Pałacu Prezydenckim seniorzy „wspaniale zdali sprawdzian z umiejętności organizowania wolnego czasu”. A inicjatyw wśród starszego pokolenia nie brakuje. Seniorzy piszą scenariusze, wystawiają spektakle, zajmują się modą, inspirują młodzież, uczestniczą w zajęciach edukacyjnych, uczą równolatków zdrowego trybu życia, a nawet przygotowują się do rejsu dookoła świata. – Państwo udowadniają, że jesień życia to przede wszystkim nowe perspektywy, możliwości realizowania swoich zainteresowań i pasji. To jest też czas odkrywania nowych talentów, samorealizacji, ale także działania na rzecz innych – stwierdziła Pierwsza Dama.

 

 

 

– Trzeba mieć świadomość, że to, jakie warunki stworzymy dla komfortu życia osób starszych będzie również kształtowało naszą własną przyszłość – mówiła Pierwsza Dama, zwracając uwagę na starzenie się społeczeństw na całym świecie. – Bardzo cieszę się, że zarówno organizacje rządowe, samorządowe, jak wiele innych ma tę świadomość i prowadzi politykę senioralną. Myślę, że ofert dla osób starszych jest w naszym kraju coraz więcej – zaznaczyła. Małżonka Prezydenta zwracała także uwagę na konieczność kooperacji wspomnianych podmiotów z samymi zainteresowanymi. – Nie wystarczy stworzyć możliwości, ale trzeba też zachęcić seniorów, by z tych możliwości korzystali, wskazywać drogę – powiedziała.

 

Zobacz także: Pierwsza Dama: Naturalną postawą w społeczeństwie powinna być solidarność pokoleniowa Seniorzy opowiadali o swoich zajęciach oraz dzielili się spostrzeżeniami. Deklarowali nieustającą ciekawość świata, a w działaniach, w których uczestniczą okazję do nauki i poznawania ludzi. – To jest to, co daje nam radość, poczucie spełnienia i dowartościowanie – mówili. Osoby starsze organizują się i zrzeszają dla własnych celów, ale także, by wspierać i inspirować innych. Goście Pierwszej Damy akcentowali, że bycie przykładem jest fantastycznym uczuciem, a najtrudniej jest po prostu zacząć działać. – Człowiek nie przestaje się bawić bo się starzeje, ale starzeje się, bo przestaje się bawić – żartowali.

 

 

 

Pierwsza Dama była „pod wrażeniem dobrej energii, dystansu do siebie, ale także wielkiej pokory wobec życia” swoich gości. – Właśnie poczucie humoru, codzienny uśmiech, piękne i mądre przeżywanie jesieni życia sprawiają, że motywujecie Państwo do działania również młodsze pokolenia – podkreśliła Małżonka Prezydenta. – To właśnie Państwa podejście do życia: z przymrużeniem oka, pomaga nam rozwiązywać różnego rodzaju problemy – wyjaśniła Pierwsza Dama. Wspominając słowa Jana Pawła II, który podkreślał, że osoby starsze ofiarowują innym swoje doświadczenie, jak również niosą ze sobą lekcję miłości, życiowego sensu i spełnionego człowieczeństwa, Agata Kornhauser-Duda oznajmiła, że właśnie dlatego  zasługują oni na szczególny szacunek i szczególną wdzięczność. – Ale osoby starsze wymagają też uwagi, docenienia i troski. A naturalną postawą w społeczeństwie powinna być solidarność pokoleniowa, ponieważ starość absolutnie nie może kojarzyć się z samotnością i pozostawieniem na marginesie z własnymi problemami – dodała.

 

 

Małżonka Prezydenta wyraziła ogromną wdzięczność za wszystko co seniorzy w życiu robią, ale i robili w przeszłości, bowiem to właśnie młodsze generacje korzystają z trudu pracy swoich poprzedników. – To Państwo wyznaczyliście ścieżki, którymi my podążamy. Macie Państwo nieocenione zasługi dla wychowania młodego pokolenia, a przez obecną działalność społeczną bardzo przyczyniają się Państwo do budowania naszej narodowej wspólnoty i za to naprawdę wielki ukłon – powiedziała Pierwsza Dama.

 

___________________________________________

 

Bohaterami spotkania w Pałacu Prezydenckim byli seniorzy z Domów Pomocy Społecznej z Lublina, Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wadowic, aktorki z Grupy Teatralnej „A, Co” z Lidzbarka, seniorzy działający w grupie artystycznej „Perły z Lamusa” w Skarżysku-Kamiennej, przedstawiciele Stowarzyszenia MANKO i Głosu Seniora w Krakowie, a także seniorzy z Beskidu Niskiego, Rzeszowa i Warszawy. Spotkanie umilił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Warszawy. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu