Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 3 października 2019

Wolontariusze Fundacji „Dr Clown” w Pałacu Prezydenckim

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” Spotkanie Pierwszej Damy z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown”

Każdego roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” przynoszą uśmiech 58 tysiącom chorych w całej Polsce. Dziś, podczas spotkania z Pierwszą Damą w Pałacu Prezydenckim, opowiedzieli o swojej misji.

 

Terapia śmiechem skraca czas powrotu do zdrowia, polepsza samopoczucie, powoduje podwyższenie nastroju i budzi nadzieję. Od dwudziestu lat udowadniają to działania ludzi, którzy w fantazyjnych strojach i kolorowych klaunich nosach odwiedzają szpitale, placówki specjalne, edukacyjne i opiekuńcze. – Terapia śmiechem to jest coś, co jest ogromnie ważne. Pozytywne podejście do życia i uśmiech są elementami, które pozwalają człowiekowi żyć i wychodzić nawet z najtrudniejszych sytuacji – mówiła w czwartek Małżonka Prezydenta, która przedstawicieli organizacji miała okazję spotkać podczas dwóch ostatnich edycji Międzynarodowego Kiermaszu Dobroczynnego SHOM. Pierwsza Dama podkreślała wielkie uznanie dla pracy fundacji, a także wyraziła przekonanie, że „odpędzanie smutku i strachu przynosi osobom chorym, niepełnosprawnym czy seniorom wielką ulgę”.

 

 

 

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda odwiedziła hospicjum w Żorach „Doktorzy Clowni” sięgają w swojej pracy po iluzję, żonglerkę, zabawy interaktywne, jak również techniki relaksacyjne i pełne empatii rozmowy, aby budować lecząca relację z podopiecznymi i sprawić, by choć na chwilę zapomnieli o chorobie i trudnościach. Efektem każdej takiej wizyty jest minimalizowanie negatywnych konsekwencji choroby czy hospitalizacji, wsparcie emocjonalne, wzmacnianie motywacji do zdrowienia i wspieranie medycyny konwencjonalnej. Motto Fundacji brzmi „Uśmiech leczy!”.

 

Wolontariusze mówili o metodach pracy z osobami potrzebującymi, napotykanych wyzwaniach oraz o cyklicznych wydarzeniach, jak „Wszystkiego dobrego dla chorego”, czy „Uśmiech dla Seniora”. Jednak terapię śmiechem praktykują również podczas akcji prowadzonych na ulicach miast, na dworcach i w pociągach PKP, przekonując, że pozytywna energia jest potrzebna nam wszystkim. Agata Kornhauser-Duda była ciekawa spostrzeżeń wolontariuszy dotyczących pracy z osobami starszymi oraz podzieliła się swoimi doświadczeniami z wizyt w szpitalach, hospicjach i placówkach opiekuńczych oraz przeprowadzanych z pacjentami rozmów.

 

 

Fundacja „Dr Clown” jest pierwszą organizacją w Polsce, która wprowadziła terapię śmiechem: geloterapię. Forma ta nawiązuje do działalności Huntera Doherty’ego, amerykańskiego lekarza i aktywisty, który w latach 70-tych zaczął w przebraniu klauna rozśmieszać pacjentów, wspierając w ten sposób medycynę konwencjonalną. Po dwudziestu latach działalności oddziały Fundacji  „Dr Clown” znajdują się w ponad 80 polskich miastach, a 500 wolontariuszy w kolorowym przebraniu regularnie odwiedza podopiecznych w ok. 150 szpitalach i placówkach różnego typu. (KS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu