| | |
A | A | A
Piątek, 11 października 2019

Wizyta Pierwszej Damy w polskiej szkole w Atenach

  |   Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wspólna lektura noweli Elizy Orzeszkowej w ramach 8. edycji Narodowego Czytania Wspólna lektura noweli Elizy Orzeszkowej w ramach 8. edycji Narodowego Czytania Wspólna lektura noweli Elizy Orzeszkowej w ramach 8. edycji Narodowego Czytania Wspólna lektura noweli Elizy Orzeszkowej w ramach 8. edycji Narodowego Czytania Występy uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki Występy uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki Występy uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki Występy uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Lekcja języka polskiego pt. "Dzień Nauczyciela" Lekcja języka polskiego pt. "Dzień Nauczyciela" Lekcja języka polskiego pt. "Dzień Nauczyciela" Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach Wizyta Małżonki Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach

Towarzysząca mężowi podczas szczytu Grupy Arraiolos Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w akcji Narodowego Czytania w polskiej szkole w Atenach.

 

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej obejmuje osiem nowel, z których na piątkowe wydarzenie została wybrana „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, mówiąca o powierzchowności i fałszu realizacji pozytywistycznej idei filantropii. Historia dotyka kwestii ludzkiej obłudy, wyrządzanej krzywdy i zagubienia.

 

 

 

– Po raz pierwszy wśród lektur znalazły się utwory napisane przez kobiety, wybitne polskie pisarki - Elizę Orzeszkową i Marię Konopnicką – mówiła Małżonka Prezydenta w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki. Podkreśliła jednocześnie, że spotkanie przypadło we wspaniałym czasie: nazajutrz po ogłoszeniu nazwisk laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wśród dwojga wyróżnionych znalazła się nasza rodaczka, Olga Tokarczuk. Pierwsza Dama przypomniała, że 7 września 2019 roku, podczas inauguracji akcji Narodowego Czytania, padł rekord pod względem liczby uczestników wydarzenia. – Na świecie czytano w prawie 200 miejscach w 31 krajach – powiedziała. 

 

 

Agata Kornhauser-Duda podziękowała uczniom i pedagogom za udział w Narodowym Czytaniu, akcji „ważnej i potrzebnej” bo „promującej naszą piękną polską literaturę”. – Inicjatywa ma niezwykle wspólnotowy charakter, ponieważ jest współtworzona przez wszystkich jej uczestników, naszych rodaków na całym świecie – dodała Pierwsza Dama.

 

Uczniowie podziękowali Małżonce Prezydenta za ponowne odwiedziny pięknie zaprezentowanymi występami artystycznymi. W czasie wykonywania wspólnych, pamiątkowych zdjęć mówili o nauce i planach kontynuowania edukacji w Polsce. Pierwsza Dama odwiedziła ateńską placówkę w 2017 roku. Czytaj więcej >>> Prócz tego już dwukrotnie miała możliwość goszczenia polonijnej młodzieży w Pałacu Prezydenckim w ramach projektu „Na szlaku polskich stolic”. 

 

 

Podczas odwiedzin w kraju swojego pochodzenia uczniowie zgłębiają jego kulturę i tradycję, poznając jednocześnie obraz współczesnej Polski i jej mieszkańców. Wielu młodych ludzi wychowywanych w Grecji wiąże swoją Zobacz także: Małżonka Prezydenta rozmawiała o niepodległości z polonijną młodzieżą z Aten przyszłość z Polską, dlatego często kontynuują oni swoją edukację na polskich uczelniach wyższych. Małżonka Prezydenta podziękowała młodym ludziom za to zaangażowanie i chęć nawiązywania relacji z krajem ich pochodzenia. Podkreśliła, że wspomniane działania pomagają młodzieży w budowaniu własnej przynależności narodowej, a pedagogom złożyła wyrazy ogromnej wdzięczności za wychowywanie podopiecznych w tradycji obu kultur: greckiej i polskiej. – Jesteście Państwo wspaniałymi ambasadorami Polski w Grecji – dodała, zwracając się do pedagogów.

 

 

Małżonka Prezydenta dołączyła także do trzecioklasistów szkoły podstawowej, którzy podczas lekcji języka polskiego mówili o zbliżającym się Dniu Nauczyciela. Co roku w okolicach 14 Zobacz także: Polonijni uczniowie z Grecji odwiedzili Pierwszą Damę października uczniowie zastanawiają się na czym polega praca w szkole, co daje ona pedagogom i jaki wpływ wywiera na samych uczniów. Pierwsza Dama - nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem - podzieliła się z dziećmi swoją pasją, bowiem - jak przyznała - ten zawód wybrała sobie już jako dziewczynka. Przekonywała, że jest zajęciem odpowiedzialnym, ale przynoszącym ogromnie dużo satysfakcji i radości.

 

Na zakończenie wizyty Małżonka Prezydenta spotkała się z rodzicami uczniów i nauczycielami. (KS)

 

Poleć znajomemu