Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 21 października 2019

Wizyta Małżonki Prezydenta w Japonii

  |   Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę Ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę Ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę Ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę Odznaczenia wręczył Szef Gabinetu Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski Odznaczenia wręczył Szef Gabinetu Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski Ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę Ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę Ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę Ceremonia wręczenia medali Gloria Artis Ceremonia wręczenia medali Gloria Artis Ceremonia wręczenia medali Gloria Artis Ceremonia wręczenia medali Gloria Artis Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Pierwsza Dama podczas spotkania z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Pierwsza Dama podczas spotkania z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Pierwsza Dama podczas spotkania z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Pierwsza Dama podczas spotkania z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Wydarzenie uświetnił recital fortepianowy Wydarzenie uświetnił recital fortepianowy Małżonka Prezydenta wspólnie z córką generała Onodery otworzyła wystawę poświęconą Tadeuszowi Romerowi Małżonka Prezydenta wspólnie z córką generała Onodery otworzyła wystawę poświęconą Tadeuszowi Romerowi Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią Uroczyste spotkanie z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią

W Tokio Małżonka Prezydenta będzie reprezentowała nasz kraj w trakcie uroczystości intronizacyjnych Cesarza Japonii. – Podjęłam się tego zadania tym chętniej, że wciąż jeszcze mam w pamięci niezwykły zaszczyt i przyjemność, jakim była dla mnie i mojego męża czerwcowa wizyta Księcia Akishino z Księżną Kiko w Warszawie, podczas której wspólnie uczciliśmy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Polską – mówiła w poniedziałek Pierwsza Dama.

 

 

W Ambasadzie RP w Japonii, odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w promowaniu Polski, za popularyzowanie polskiej kultury i niesienie pomocy osobom potrzebującym”. Ojciec Mirochna z Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertne odznaczenie dla zasłużonego w pracy na rzecz najbardziej potrzebujących oraz założyciela żeńskiego Zgromadzenia Sióstr Rycerek Niepokalanej przekazał Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Również w imieniu Prezydenta RP minister udekorował księdza Jana Burego z Kościoła Katolickiego Matki Boskiej w Lourdes w Suzuce. Misjonarz prowadzący sierocińce, przedszkola, salezjańskie ochronki, szkoły oraz domy opieki dla młodzieży otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

 

Wydarzenie miało miejsce podczas uroczystego spotkania z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Małżonka Prezydenta pogratulowała wyróżnień, podkreślając, że zasługi odznaczonych przekładają się również na dobre relacje polsko-japońskie. Wyraziła radość z możliwości spotkania z rodakami i przedstawicielami rodzin polsko-japońskich oraz z Japończykami pozostającymi w relacjach z Polską.

 

– Państwa obecność na dzisiejszym spotkaniu, ale przede wszystkim zainteresowanie naszym krajem oraz współpraca w obszarze nauki, gospodarki, kultury i dyplomacji, są dowodem na to, że postrzegają Państwo Polskę zarówno jako kraj o bogatej tradycji i kulturze, jak i kraj, który dąży do tego, by stawać się coraz bardziej nowoczesnym technologicznie – podkreśliła Pierwsza Dama, zwracając się do Japończyków. Podziękowała jednocześnie „za otwartość na Polskę i Polaków” oraz wyraziła przekonanie, że współpraca naszych krajów będzie przynosiła coraz lepsze efekty. Zwracając się do członków rodzin polsko-japońskich Małżonka Prezydenta odnotowała, że łącząca ich więź jest jednocześnie „szczególnie pięknym symbolem przyjaźni, życzliwości i wzajemnego szacunku, jakie łączą dzisiaj Japonię i Polskę”.

 

 

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że od przeszło stu nasze kraje utrzymują stosunki dyplomatyczne oraz zapewniła, że Polska zawsze będzie wdzięczna Japonii, za to, że jako pierwszy kraj w Azji i piąty na świecie uznała jej niepodległość, „co dało również początek wzajemnemu zainteresowaniu kulturami obu narodów”. Pierwsza Dama mówiła o tradycji oraz życiu codziennym Polaków i Japończyków, w którym ważną rolę odgrywa dom, rodzina i ród. – A kto zabiega o szczęśliwą przyszłość swojej rodziny, ten rozumie jak ważny jest trwały ład pokojowy na świecie, o który zarówno Japonia, jak i Polska konsekwentnie zabiegają na arenie międzynarodowej – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Dodała, że tym co również łączy Zobacz także: Spotkanie Pierwszej Damy z Księżną Akishino Pierwsza Dama z wizytą w tokijskim Ośrodku Opieki Społecznej Fukudenkai przedstawicieli obu narodów jest uwielbiana w obu krajach muzyka Fryderyka Chopina, której moc tkwi być może w przenikającym ją patriotyzmie i duchu walki o wolność, przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesności. – W tym sensie dzieła Chopina to odbicie duszy polskiej i duszy japońskiej. Bo w obu naszych krajach, otaczając czcią dziedzictwo przodków, cenimy też nowoczesność – wyjaśniła Małżonka Prezydenta. Uroczystość uświetnił mini recital fortepianowy w wykonaniu japońskiego pianisty, podczas którego wybrzmiał polonez Fryderyka Chopina.

 

Wizyta Małżonki Prezydenta w Tokio była także okazją do otwarcia wystawy ukazującej działania podejmowane przez pierwszego ambasadora RP w Japonii, Tadeusza Romera. Późniejszy minister spraw zagranicznych w Rządzie RP na uchodźstwie działał na rzecz pomocy żydowskim uchodźcom przybywającym do japońskich portów. Wystawę otworzyła Małżonka Prezydenta wspólnie z córką generała Onodery, który podczas wojny współpracował z polskim wywiadem wojskowym. – To niezwykła historia. Obok ambasadora Romera na miano bohaterów zasłużyli w niej także oficerowie polskiego wywiadu i japoński konsul na Litwie, Chiune Sugihara – mówiła w trakcie uroczystości Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Pierwsza Dama nawiązała do planowanej wizyty w tokijskim Ośrodku Pomocy Społecznej Fukudenkai, z którym wiąże się historia „Sierot Syberyjskich”, polskich dzieci uratowanych dzięki wielu ludziom dobrej woli, w tym Jej Wysokości Cesarzowej Japonii, dyplomatom z japońskiego MSZ oraz działaczom Japońskiego Czerwonego Krzyża. – Pamiętamy także o św. Ojcu Maksymilianie Kolbe, odznaczonym dziś ojcu Mieczysławie i bracie Zenonie, twórcach misji katolickiej w Nagasaki – zapewniła Małżonka Prezydenta.

 

– Bardzo się cieszę, że obok tej dobrej wspólnej historii już dzisiaj tworzymy także naszą teraźniejszość i wspólną przyszłość – zaakcentowała Pierwsza Dama. Przypomniała, że liczna polonia wnosi swój wkład w życie Japonii, cztery polskie uczelnie wyższe oferują studia na wydziałach japonistyki, a prężnie działająca tokijska polonistyka, cieszy się dużym Zobacz także: Pierwsza Dama wręczyła dyplomy polskim maturzystom z Francji zainteresowanie tamtejszych studentów. – Cieszy mnie fakt, że organizacje i grupy polonijne działające w Japonii wspierają działalność oświatową i kulturalną, a młode pokolenie Japończyków oddaje się nauce języka polskiego, który jest przecież jednym z najtrudniejszych na świecie – wskazała Pierwsza Dama. Podziękowała Instytutowi Polskiemu w Tokio „za inicjowanie, realizowanie i wspieranie projektów promujących osiągnięcia polskiej kultury za granicą, jak również dbanie o popularyzację języka polskiego: wspieranie jego nauczania w Japonii oraz tłumaczenie i wydawanie polskiej literatury”. Wyraziła radość z działalności ośrodków życia polskiego, jakimi są Szkoła Polonijna im. Janusza Korczaka przy Ambasadzie RP w Tokio oraz Polonijna Szkoła Sobotnia i Klub Malucha przy Stowarzyszeniu Polonijnym „RAZEM”.

 

 

Małżonka Prezydenta oznajmiła, że relacje polsko-japońskie stają się coraz liczniejsze i będą zapewne coraz bardziej ożywione, ponieważ „w realiach współczesnego świata odległość nie jest już przeszkodą”. – Dawniej statek z Polski płynął do Japonii przez wiele tygodni. Dzisiaj bezpośrednie połączenie lotnicze między Tokio a Warszawą skraca tę podróż do około 11 godzin. Cieszę się, że na ulicach polskich miast jest coraz więcej turystów z Japonii oraz że liczba Polaków odwiedzających Kraj Kwitnącej Wiśni zwiększa się wręcz z miesiąca na miesiąc – powiedziała Pierwsza Dama.

 

W trakcie wystąpienia w Ambasadzie RP w Tokio Agata Kornhauser-Duda wyraziła solidarność z ofiarami tajfunu Hagibis. – Ze ściśniętymi sercami słuchaliśmy wiadomości o straszliwym kataklizmie, jaki dotknął Japonię. Pragnę w imieniu męża oraz moim własnym, przekazać wyrazy współczucia – mówiła Małżonka Prezydenta.

 

Podczas poniedziałkowej uroczystości odbyła się również ceremonia wręczenia medali Gloria Artis dla dyrygenta Mitsuyoshi Oikawy oraz dla wydawcy tłumaczeń literatury polskiej - Tetsu Ijima. Odznaczenia wręczył Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii, Paweł Milewski. (KS)

 

 

 

 

Poleć znajomemu